Noční pták - Helen Garnerová: Podle Bacha

Helen Garnerová: Podle Bacha

K australské literatuře se v Česku člověk moc nedostane. Aspoň já myslím, že Podle Bacha je první kniha tamní provenience, kterou jsem kdy četl. Je to krátká novela. I přes malý formát má jen něco přes sto stran a dá se přečíst za jeden až dva večery. Odehrává se většinou v Melbourne.

Zápletka je jednoduchá. Athena a Dexter žijí klidným, lehce staromilským způsobem života beze všeho vzruchu. Starají se o své dva syny, z nichž jeden je mentálně postižený. Náhle do jejich světa vpadne Dexterova přítelkyně z mládí Elizabeth, společně se svou sestrou Vicky, jejím milým Philipem a Philipovou malou dcerou Puppy. Všechno se zvrhne. Nebudu psát jak, kdybyste si Podle Bacha chtěli sami přečíst.

Čte se dobře, až na podle mě na tak malý rozsah velké množství postav. Než si začnete být jistí, kdo je kdo, kniha skončí. Rodinná tématika mě trochu odrazovala, ale nakonec to nevadilo, protože v příběhu není příliš patrná. Stejně je to s feminizmem, k jehož průkopnicím v Austrálii prý Garnerová patří. Na knize není snad až na pár poznámek příliš znát.

Na Wikipedii je v článku o knize uveden citát jakéhosi australského kritika, podle nějž patří společně s Nejsmutnějším příběhem, Fiestou a Velkým Gatsbym ke čtyřem nejlepším novelám v anglickém jazyce. Velkého Gatsbyho jsem nečetl, ale Fiesta i Nejsmutnější příběh se mi líbily víc. Kdybych měl knihu zhodnotit jednou větou, řekl bych „Docela dobrá“.Komentáře 4

 1. Honza napsal(a):

  Oceňuji návaznost na předchozí článek. ;)

  Posláno 24 Úno 2012 v 13.34
 2. rjh napsal(a):

  [1] Ten s docentem? A v čem?

  Posláno 24 Úno 2012 v 13.47
 3. Honza napsal(a):

  V nadpisu. :)

  Posláno 24 Úno 2012 v 13.51
 4. rjh napsal(a):

  Jo tak :-) To mi nedošlo.

  Posláno 24 Úno 2012 v 13.53

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.