Noční pták - Plytký časy

Plytký časy

Moje světočára se prodlužuje bez zvláštních příhod, hodných zapsání. Píšu, běhám, hraju šachy na počítači, občas čtu a s nikým se nebavím. S praxí jsem skončil, ačkoliv zatím nemám uznanou zprávu, takže je možné, že vyvstanou ještě nějaké problémy. Škola mě nenaplňuje. Tenhle semestr má tak mizernou úroveň, že vážně uvažuju, že se na ní vykašlu. Hodně jsem sledoval společenské dění. Za čtrnáct dnů od posledního zápisku se stalo pár věcí, které mě, v míře u mě neobvyklé, zaujaly. Fascinoval mě soud s Veverkami, protivládní protesty a přelíčení s Breivikem.

Vydržel jsem se dívat na čtení rozsudku nad Bártou a Škarkou až do konce. Nejsem si jistý, co to o mě vypovídá. Je to buď příznak stáří, nebo nudy, případně směsi obojího. Zašlo to tak daleko, že jsem propašoval zmínku o soudu do článku v RX. Narušil jsem tím obvyklé bezčasí dvoustrany. Zajímá mě, jestli se to ještě nějak dál vyvine. Kočí se mi zdála stejně podezřelá jako Škárka. Obviní ji taky? Podle soudce je prý možné, že spolu se Škárkou Bártu křivě obvinili, což je trestné.

Na Větrníku jsem bydlel s právníkem. Připadal mi jako debil. Přivez si do pokoje televizi a pořád jen čuměl na fotbal. Blbě se mi u toho četlo. Když jsem odjel, dával si věci na moji postel, včetně kyselých okurek, který rozlil. Nedalo se s ním kecat, protože ho nezajímalo vůbec nic. Považoval jsem ho za typický vzorek juristy a získal k právu spíš opovržlivý vztah. Při čtení rozsudku nad poslanci jsem ho poopravil. Teď se mi zdá, že může být i zajímavé.

Další soud, který mě zaujal, je ten s Breivikem. Ze všeho nejvíc mě zajímá, jestli je schizofrenik nebo ne. Smůla je, že jeho výstupy se na rozdíl od výstupů žalobců nedají sledovat online. Pečlivé plánování na schizofrenii nevypadá. Na druhou stranu mu plán nevyšel – vraždění na ostrově Utøya byla prý nouzová varianta, když se mu nepodařilo vyhodit do povětří budovu vlády. Unabomber byl taky paranoidní schizofrenik a nikdo netvrdí, že by mu to nemyslelo.

Zdá se mi divné, jak mohl jeden tým doktorů Breivika prohlásit za nemocného a druhý ne. Podle některých jeho tvrzení o neexistujících spolupracovnících, a asi i výcvikových cestách po světě to vypadá, jako by měl přinejmenším bludy. Jeho odosobněné chování taky působí schizoidně. Stejně jako u soudu s Veverkami jsem napjatý, jak to dopadne. Kdyby se ukázalo, že nemocný je, uškodí to obrazu všech duševně nemocných, včetně mého otce.

Poslední věc, o níž jsem přemýšlel, byl rozpad Veverek a protivládní protesty. Chtěl bych, aby vláda pokračovala celé čtyři roky. Ne proto, že jsem jí volil, a že se mi zdá jako dobrý nápad snažit se snižovat státní dluh, jak to jen jde. Měnit vládu každé dva roky se mi zdá hloupé. Na protestech mě zaujala nízká úroveň. To se vážně nenajde nikdo inteligentní, kdo s nimi souhlasí, a kdo je schopný zformulovat pět vět, které mají hlavu a patu? Takhle působili jako luza, která nemá co říct. Věřím, že mají.Komentáře 4

 1. Honza napsal(a):

  Cheche, ten typický vzorek právníka mě obzvlášť pobavil. :)

  Četl jsem kdesi rozhovor se soudcem Šottem, který poslance VV soudil. Říkal tam něco v tom smyslu, že se dal na studium práv, protože tehdy moc nevěděl, co chce v životě dělat, a tohle mu připadalo aspoň praktické. Zaujalo mě to, protože moje motivace byla zhruba stejná.

  Posláno 03 Kvě 2012 v 8.35
 2. rjh napsal(a):

  [1] A řekl bys, že vzorek sedí?

  Posláno 03 Kvě 2012 v 9.13
 3. Honza napsal(a):

  [2] Obecně na právníky ne, ale pro soubor debilové na koleji je aspoň podle mých zkušeností celkem reprezentativní.

  Posláno 10 Kvě 2012 v 8.37
 4. rjh napsal(a):

  [3] Tak to jo.

  Posláno 10 Kvě 2012 v 8.40

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.