Noční pták - Dělat věci s rozmyslem je ztráta času je ztráta času

Dělat věci s rozmyslem je ztráta času je ztráta času

Považuju se za drsného čtenáře. Hned tak něco mě neodradí. Přečetl jsem Bílou velrybu i Odyssea. Když už se do nějaké knihy pustím, málokdy ji opustím nedočtenou. Možná je to projev optimizmu, vlastnosti, která se mi v jiných oblastech života nedostává. Skoro až do poslední stránky si myslím, že se kniha může ještě zlepšit. U britského spisovatele Jeroma Klapky Jeroma to platí ještě víc než u jiných autorů. Tři muži ve člunu je jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Druhý díl, Tři muži na toulkách, už se mi nelíbil, což je důvod, proč jsem od J. K. J. dlouho nic jiného nečetl.

Před časem jsem ale dostal sbírku jeho esejů Dělat věci s rozmyslem je ztráta času z roku 1896. V originále se kniha jmenuje The Second Thoughts of An Idle Fellow, protože navazuje na o deset let starší sbírku Idle Thoughts of an Idle Fellow. Nejsem si jistý, jestli používám výraz esej správně. Většina textu jsou úvahy, ovšem místy smíchané s vyprávěním. V knize je jich celkem dvanáct. Nejčastěji se týkají běžného života jako třeba kapitola O tom, že není radno poslouchat rady, nebo O tom, jak pečovat o ženy, a jak je zvládnout.

Eseje byly snad původně zamýšleny jako humoristické, s občasným vážně míněným přesahem. Na mě působily – s výjimkou několika málo světlých míst – nudně. Nevím, čím to je. Kdysi dávno se mi dostal do ruky humoristický časopis ze třicátých let. Divil jsem se, protože vtipy nebyly vtipné. Humor možná zastarává podobně jako sprostá slova. J. K. J. se oddává podle mého soudu příliš rozvláčnému a nudnému krasořečnění. Trochu připomíná podobné pasáže ze Tří mužů, které mě spíš nudily, a které jsem při opakovaném čtení přeskakoval.

Na druhou stranu má kniha už i historickou hodnotu. Na konci devatenáctého století byla spousta věcí jinak než dnes, a spousta věcí byla naopak podobná. Vánoční přílohy tiskovin se připravovaly s několikaměsíčním předstihem, podobně jako dnes. V jednom z esejů se člověk může dočíst o trablech s používáním telefonů. Čísla v tehdejším Londýně byla třímístná. To je ale tak zhruba všechno. Pokud nejste obdivovatelé devatenáctého století, Dělat věci s rozmyslem je ztráta času nečtěte. Budou vás nudit.Komentáře 4

 1. D. napsal(a):

  19. století mám celkem ráda, ale jestli se to někdy rozhodnu číst, tak asi pro jistotu v angličtině… :)

  Posláno 05 Kvě 2012 v 8.52
 2. rjh napsal(a):

  [1] Kdyby jo, byla jsi varována.

  Posláno 05 Kvě 2012 v 8.57
 3. Ondras napsal(a):

  Já nikdy nepochopil, proč je Bílá velryba synonymem děsivé knížky. I češtinářka na průmce nám ji tak líčila.

  Posláno 11 Zář 2012 v 6.45
 4. rjh napsal(a):

  [3] Myslel jsem, že je hodně tlustá — stejně jako Odysseus. Jinak se mi myslím líbila.

  Mimochodem, dobrej mail, lovče.

  Posláno 11 Zář 2012 v 9.11

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.