Noční pták - Dawkins, tmáři 1:0

Dawkins, tmáři 1:0

Kdybych měl jmenovat lidi, kteří mě v životě nejvíc ovlivnili, Richard Dawkins by mezi nimi nemohl chybět. Sobecký gen jsem četl několikrát. Asi stál z podstatné části za mým rozhodnutím studovat biologii. Studium sice dopadlo špatně, ale i tak zabralo podstatnou část mého života. Neodarwinistická optika nahlížení na život mi asi zůstane už do smrti. Evoluční teorie je nejlepší nástroj na hledání smyslu v okolním vesmíru, s jakým jsem se kdy setkal. Je jednoduchá a elegantní. Dawkinsův pohled na svět navíc vyhovuje mojí povaze i v dalších směrech.

Uvažuje liberálně, skepticky a odvažuji se napsat, že má i básnické střevo. Četl jsem i jiné jeho knihy, ale žádná mě nezaujala jako ta nejslavnější. Boží blud jsem si půjčil spíš kvůli škole. Ujde, ačkoliv Sobeckému genu se nevyrovná.

Obsah Božího bludu se dá shrnout do dvou hlavních oblastí: úvahy o existenci Boha či bohů a kritika náboženského uvažovaní. Obojí se prolíná. Styl je osobní. Nejedná se o žádnou pečlivou filosofickou rozvahu. Dawkins se zamýšlí i nad evolučním pozadím náboženského chování. Podle mého názoru ale moc stručně, a ne příliš do hloubky. Přitom by to bylo dobré téma.

Nejdůležitější Dawkinsův argument proti náboženství je natolik banální, že musel někdy v životě napadnout snad každého. Což neznamená, že je špatný, možná i naopak. Zní zhruba následovně. Je-li nějaká věc natolik složitá a nepravděpodobná, že nemohla vzniknout sama od sebe a musel ji stvořit Bůh, je sám Bůh ještě složitější a nepravděpodobnější. Ergo myšlenka Boha nic neřeší.

Kromě něj se Dawkins pouští i do tradičních důkazů Boží existence. Podle recenzenta je zkresluje. Nejsem znalec filosofie, natožpak religionistiky, abych to posoudil. Z hlediska myšlenkové konzistence jsem však žádné závady neshledal.

V oblasti kritiky náboženství působí kniha militantně. Pokud jsou ale pravdivé všechny příklady náboženského fanatizmu, které uvádí, není se čemu divit. Vyžívá si v citátech svých odpůrců, odsuzujících ho k věčnému smažení v pekle. Zdá se mi to jako narcizmus, ale na jeho místě bych se zachoval stejně. V převypravování biblických příběhů je kniha vtipná. U Lota jsem se smál nahlas.

V anglosaském světě se problému existence Boha a smysluplnosti náboženství věnuje víc pozornosti než u nás. Tak třeba se o něm diskutuje v televizi. Dawkins se diskuse účastní. Než sepsal knihu, natáčel pořad na podobné téma pro BBC. Při čtení jsem měl proto mírný dojem člověka nastoupivšího do rozjetého vlaku. Čas od času jsem knihu zavřel a díval se na jeho výstupy na youtube. Bylo to zajímavé doplnění. Připadl jsem si v centru dění, ačkoliv originál knihy je z roku 2006 a český překlad z roku 2009.

Pokud vás náboženství zajímá, určitě si Boží blud přečtěte. Já sám se s Dawkinsem v mnohém shodnu. Ještě zajímavější by bylo pustit se do knihy coby věřící. Čte se dobře. Zvládl jsem ji zhruba za tři dny. Trochu mi vadilo jen množství poznámek pod čarou. Nejsou na každé stránce, ale je jich hodně. Zdá se mi to neobratné. Proč je nezabudovat do vlastního textu? Český překlad obsahuje i dvě autorovy předmluvy k různým vydáním a dva doslovy – první od recenzenta Filipa Jaroše, druhý od Stanislava Komárka.

(DAWKINS, R. Boží blud. Praha: Academia, 2009. 477 stran.)Komentáře 3

 1. matejcik napsal(a):

  ono nejde jen o anglosasy, asi na celém světě se problému existence Boha věnuje víc pozornosti než u nás. my jsme výjimka, protože jsme nejateističtější země na světě, i u bratrů Slováků je to akutnější. proto nám všechny tyhle ateistické filipiky přijdou velmi ostré a nesnášenlivé – protože u nás se to prostě tolik neřeší a není to vůbec závažná věc. „ať si každej věří v co chce, pokud chce chodit do kostela a modlit se k imaginárnímu kamarádovi, je to jeho problém“.
  pro našince je to nejpředstavitelnější v podobě, že je pár měsíců před volbami a komunisti mají preference 70% obyvatel. to bych asi byl taky militantní.

  Posláno 20 Čvn 2012 v 23.53
 2. rjh napsal(a):

  [1] Pravda, Slovensko ani Polsko mě nenapadlo. Pořád to asi ale bude slabší než USA. V Evropě zatím nikdo nestřílí doktory za interrupce a málokdo si myslí, že je Země stará 10 000 let.

  Posláno 21 Čvn 2012 v 8.05
 3. rjh napsal(a):

  [2] Tenhle týpek je ovšem taky vtipnej (Doporučuju i zbytek webu.).

  Posláno 21 Čvn 2012 v 8.22

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.