Noční pták - Život je krátký, molekula DNA dlouhá

Život je krátký, molekula DNA dlouhá

Po poslední zkušenosti s vedením čtenářského deníku na blogu jsem zvažoval, jestli nebude lepší psát jen o knihách, jejichž autoři i překladatelé jsou mrtví. Shodou okolností jsem jednu takovou zrovna dočetl, takže vaše lačnící RSS čtečky už budou brzo uspokojeny. Ta kniha je Jurský Park, respektive Jurassic Park, protože jsem ji četl v originále. Michael Crichton, jenž ji sepsal, je mrtev. Škoda ho. Mám jeho psaní rád. Umřít v šestašedesáti by ledaskdo uvítal. Jenže zrovna Crichton měl co říct. Kdyby neumřel, určitě ještě pár knih zplodil.

Jurassic Park je dobrá kniha, ačkoliv myslím, že mojí neoblíbenější od Crichtona, Eaters of the Dead, se nevyrovná. Dřív než knihu jsem samozřejmě viděl film. Tohle pořadí je většinou špatně. Jelikož film byl svého času trhák a stal se součástí kulturního povědomí, budu předpokládat, že jste ho někdy viděli i vy. Hlavní příběh je zhruba stejný. Soukromá společnost InGen zrekonstruuje dinosauří DNA ze zbytků krve nasáté druhohorními komáry, uchovanými v jantaru.

Pár dinosaurů pak naklonuje. Zvířata mají být samé samice, a navíc mají mít knokautovaný gen na syntézu aminokyseliny lysinu. Obě tahle opatření, společně s pořádnou dávkou elektrických plotů, jim mají zabránit opustit výběhy zoo, kterou pro ně InGen vybudoval. Zoo leží na ostrově Isla Nublar, u břehů Kostariky. Investoři InGenu se bojí o bezpečnost projektu a vynutí si inspekci skupiny vědců a techniků, která ji má zhodnotit.

Na ostrov je vezme duchovní otec projektu, milionář John Hammond. Kromě nich pozve i svoje dvě vnoučata. Stačí přimíchat trochu průmyslové špionáže a vyjde z toho několik skupin lidí, pobíhajících po ostrově mezi uprchlými dinosaury. Ani s tím samičím pohlavím klonů a jejich závislostí na lysinu to úplně nevyjde. Aby se hrdinové zachránili, musí nahodit i hacknutý počítačový systém ovládání parku.

Jelikož jsem byl kdysi biolog, čekal bych, že zápletky týkající se biologie budou o něco promyšlenější. Ale zase ne o moc. Má to být nenáročná beletrie. Z dnešního pohledu – kniha je z roku 1990 – asi nejvíc zestárly pasáže o velociraptorech. Nemají peří. Nevím, jestli se už tenkrát předpokládalo, že ho měli. Jejich inteligence, schopnosti vůbec a chování jsou taky asi přehnané. Postup znovuvytvoření dinosaurů byl fantastický už v roce 1990.

Styl pasní se mi líbí. Setkáte se jak s vypsaným genetickým kódem, tak se strojovým. Obojí je na efekt, stejně jako spousta zmiňovaných vědeckých konceptů, ale působí to dobře. Všechny postavy, které mají odejít na onen svět, odchází zajímavým způsobem. Kdybych měl knize něco vytknout, je to někdy až moc akce. Zdála se mi místy samoúčelná až nudná. Možná by mi to tak nepřišlo, kdybych četl český překlad. Těžko říct. Jestli máte rádi sci-fi, a ještě jste Jurský park nečetli, zkuste ho.Komentáře 8

 1. MMister napsal(a):

  Nevim teda, co je v knize, ale ve filmu říkaj velociraptor těmhle krasavcům. A ty (ve filmu) žádný peří nemaj. http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20101028183342/villains/images/9/97/JP-Velociraptors.jpg

  Posláno 26 Říj 2012 v 18.06
 2. rjh napsal(a):

  [1] Film je dobrej, ale raptoři v něm nejsou raptoři. Ti opravdoví byli menší. O rozdílech se obšírně rozepsal Vladimír Socha (ex dinosaurus.bloguje.cz). Pokud vím, to zvíře ve filmu je udělaný víc podle Deinonycha. I ti ale asi měli peří.

  Posláno 26 Říj 2012 v 19.52
 3. MMister napsal(a):

  Mně šlo spíš o to, jestli koresponduje knižní velociraptor s tim filmovym. Chápu to teda správně, že ne?

  Posláno 27 Říj 2012 v 8.23
 4. rjh napsal(a):

  [3] V knize mají raptoři okolo „200 ponds, the size of the leopard“. Při čtení jsem byl línej zjišťovat kolik kilo 200 pounds je (90,7). Podle článku V. Sochy měli ve filmu 80 kilo, takže asi koresponduje.

  Taky se tam několikrát píše, že maj holou plazí kůži nebo něco na ten způsob. To filmu odpovídá.

  Nemůžu sloužit ohledně tvaru hlavy, tak detailně jsem si je nepředstavoval.

  Hodně přehnaná je asi inteligence a chování. Nechci říct jak a proč, kdyby ses knihu chystal číst. Můžu ti ji i poslat, mám ji v .mobi formátu.

  Posláno 27 Říj 2012 v 10.10
 5. Ona napsal(a):

  Zkus Kmen Andromeda. To je od MC zase moje nej… :-)

  Posláno 28 Říj 2012 v 17.18
 6. rjh napsal(a):

  [5] Ten už plánuju dlouho.

  Posláno 28 Říj 2012 v 17.22
 7. MMister napsal(a):

  [4] Klidně pošli, ale dostanu se k ní tak za tisíc let. :)

  A jinak dík za odkaz na toho dinosaurologa. Nikdy by mě nenapadlo, že dinosauří věda se vyvíjí tak rychle.

  Posláno 29 Říj 2012 v 10.10
 8. rjh napsal(a):

  [7] OK, už k tobě míří. Dinosauří věda se vyvíjí rychle, protože dinosauři jsou populární.

  Posláno 29 Říj 2012 v 10.33

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.