Noční pták - Obraz

Obraz

Dívka seděla na nízké haldě zeminy, zarostlé travou a vřesem. Byla bosa. Její dlouhá hnědá sukně splývala po trávě. Pleť měla snědou. Odhalené svalnaté paže spočívaly podél trupu. Tmavé vlasy – buď svázané, nebo nakrátko střižené, nešlo to poznat – rámovaly zádumčivou tvář bez úsměvu. V pozadí bylo vidět čtveřici bříz. Jejich větve se ohýbaly ve větru. I z dívčina vrkoče se uvolnilo několik pramenů. Vlály stejným směrem jako březové větvoví. Po blankytném nebi plul štíhlý mrak, rozštěpený do tvaru gigantického písmene ypsilon, položeného na bok.

Dívčina ramena sahala do úrovně spodního okraje mraku, hlava do rozsochy ypsilonu. Ještě dál za jejími zády se vlnila nízká hanácká pahorkatina. V popředí rostly z trávy dva rudohnědé klobouky hub. Tomáš přemýšlel, co se jí honí hlavou. Věděl, že ve skutečnosti před sebou viděla malíře se stojanem, plátnem a paletou. Plátno bylo starší než celé jedno století. Tomáše obraz fascinoval od dětství. Dívka se mu zdála překrásná.

Podíval se na Sáru vedle sebe. Taky není špatná, to se musí nechat. Jenže má ji opravdu rád? A proč se tahá ona s ním, když proti němu neustále něco má? Jednou Tomáš nebere telefon, podruhé neodpovídá na SMS. Když odpoví tak odpoví moc stručně a necitelně. Sára může přijít o tři čtvrtě hodiny později a nic se nestane. On se zpozdí o deset minut, a je problém.

Nepotřebovala by někoho, kdo víc mluví? On sám jí nestíhal odpovídat. Kdysi dávno mu skákala do řeči a přeskakovala z tématu na téma. Teď už jen doplňovala, co chtěl říct, dřív než to řekl. No a samozřejmě, je tu ta věc, se kterou přišla dneska ráno.

Pocítil potřebu jí sáhnout na zadek. Natáhl ruku.

„Chovej se slušně!“ řekla Sára a uhnula.

„Dyť tu nikdo neni.“

„No a?“ řekla. „Navíc támhle sedí hlídací bába.“

Kývla bradou k opačné straně místnosti. Tomáš se naznačeným směrem podíval. Bába seděla na židli a luštila křížovku. Nevypadala, že by zaregistrovala přítomnost návštěvníků. I kdyby, co je na tom? Nepokoušel se o nic obscénního. Připadal si v právu. K čemu by mu Sára byla, kdyby si na ni nesměl sáhnout? Jenže věděl, že ona to takhle nebere.

Potřeba ho přešla. Radši se otočil zpátky k obrazu. Věděl, že ho nějakou dobu neuvidí. Chtěl si ho vychutnat.

„Zdá se ti hezčí než já?“ řekla Sára.

„Nevim,“ odpověděl.

„Takže jo.“

„Dyť je namalovaná,“ argumentoval.

„To nevadí. Stejně se ti zdá hezčí,“ trvala si na svém. „Vždycky, když sem dem, koukáš na ten obraz děsně dlouho. Nemůžeš se od ní odtrhnout.“

Tomáš věděl, že nemá šanci ji přesvědčit. Nechtěl se ale vyklidit pole bez boje.

„Líbí se mi celej,“ prohlásil. „Nejen ta holka, ale i nebe, mraky, břízy a vřes. Dokonce i houby. Připadá mi to jako dobrý místo. Chtěl bych vědět, kde je, abych se tam mohl podívat.“

„To je možný. Ale holka je podstatná.“

„Hm,“ odpověděl Tomáš.

Přemýšlel, jestli se dívka z obrazu chovala podobně jako Sára. Zdálo se mu to nemožné. Byla tak klidná, tak vyrovnaná, tak povznesená. Věděl, že malíř si svou modelku později vzal. Určitě stárla a měnila se, ale na obraze zůstala stejná. Nezmění se nikdy. Ten letní den bude trvat věčně.

„Tak co na to teda říkáš?“ zeptala se Sára.

„Já nevim no,“ odpověděl Tomáš.

Napadlo ho zeptat se, co myslí, aby získal čas, ale došel k názoru, že je to zbytečné, a jen by ji to podráždilo. Mluvil pravdu, opravdu nevěděl, co jí říct. O něčem takovém nikdy nepřemýšlel. Nezajímalo ho to. Nevěděl, jak se k tomu postavit. Myslel, že se ho to nebude nikdy týkat, že by na to nebyl. A teď to přišlo. Ještě navíc zrovna se Sárou. Zná někoho méně stabilního?

„Ještě jsem to nestrávil,“ prohlásil nakonec.

„Aha. Chápu,“ řekla. „Takže ti to vadí.“

„Říkám, že nevim. Nečekal jsem to. Myslel jsem, že se to skoro nemůže stát, když jíš prášky. Že je to menší šance než vyhrát ve Sportce.“

„Tak ale stát se to může,“ řekla.

Tomášovi se zdálo, že hluše. Ohlédl se na ni. Dívala se na dívku na obraze. V tom okamžiku mu to došlo.Komentáře 19

 1. K. napsal(a):

  Mně to nedošlo. Jsem asi natvrdlá. Musím čekat na další pokračování, nebo mi napovíš?
  Líbí se mi, jak píšeš.

  Posláno 29 Lis 2012 v 21.45
 2. rjh napsal(a):

  [1] Díky. Přijde mi ale, že bych zkazil pointu, kdybych ji vysvětlil. Asi to není tak dobře napsané, když jsi ji neuhodla. Asi to chtělo naznačit důrazněji, ale už to nechci přepisovat. Třeba tě to ještě napadne.

  Posláno 29 Lis 2012 v 21.54
 3. K. napsal(a):

  [2] já to nechám na zítra, dneska už skoro spím. Třeba mi to dojde, když budu mít čistou mysl.

  Posláno 29 Lis 2012 v 22.15
 4. mravenec napsal(a):

  Ja se domnivam, ze je Sara tehotna. Ale s ohledem na ty reference na obraz mi to prijde jako prilis primocara pointa. A neni mi jasne, co znamena posledni veta.
  Dneska nam R pekne zamotal hlavu :)

  Posláno 30 Lis 2012 v 9.31
 5. rjh napsal(a):

  [4] Ano, je. Na konci měl být ale ještě zvrat. Jako bonus se ještě dá hádat název a autor obrazu. Týká se to ale jen lidí, kteří mě moc neznají, nebo na jejichž blogu jsem ho nedávno nezmínil.

  Posláno 30 Lis 2012 v 9.52
 6. K. napsal(a):

  Já jsem pochopila, že je těhotná. Tu poslední větu jsem nepochopila. Jdu na to znovu. :-)

  Posláno 30 Lis 2012 v 17.06
 7. K. napsal(a):

  Obarz hádat nebudu, protože jsi ho zmiňoval u mě. To by nebylo fér. :-) Ale je moc krásný, i ta dívka.

  Pořád té poslední větě nerozumím. Budu holt napnutá až do dalšího pokračování.

  A pořád nerozumím, proč je Tomáš se Sárou? Vždyť o ní pořád pochybuje a ona na mě z Tvého popisu působí jako taková ta žena, co je věčně s něčím nespokojená. Proč by s ní byl?

  Posláno 30 Lis 2012 v 17.16
 8. rjh napsal(a):

  [7] Pokračování už nebude. Ta pointa neměla být zvlášť složitá. Je to něco, co se občas stává, a o čem jsem nedávno slyšel. Moje chyba, že není dost zjevná.

  Posláno 30 Lis 2012 v 17.20
 9. K. napsal(a):

  [8] Nechceš mi napsat vyluštění na mail? Mě teď napadla jedna věc, ale nezdá se mi to pravděpodobné. Spíš už asi překombinovávám a nevidím zjevné.

  Doufám ale, že místo toho přijde nový příběh.

  Posláno 30 Lis 2012 v 17.33
 10. rjh napsal(a):

  [8] Napíšu ho časem sem. Pokud na něj tedy nikdo nepřijde.

  Posláno 30 Lis 2012 v 17.35
 11. Potvůrka napsal(a):

  Tak ono těch point může být tolik, kolik je lidí, dokud nám ji nepovíš. Mě tak napadlo, že mu došlo, že ty prášky nebrala záměrně. Nebo taky mohla být vnučkou ženy na obraze (či snad pravnučkou?)

  Posláno 30 Lis 2012 v 18.31
 12. K. napsal(a):

  [11] Ty prášky mě napadly taky. Akorát mi to nepasovalo s tím, že to řekla hluše. Já znám holky, co udělaly, ale vůbec se za to nestyděly.
  Já spíš myslela na to, že jí došlo, že on ji nemiluje. A že to tak nějak došlo všechno i jemu. Úplně mi to to ale nesedí.
  Další vysvětlení je už dočista mimo.

  Posláno 30 Lis 2012 v 18.56
 13. mravenec napsal(a):

  Sara Tomasovi rekla, ze je v tom. Ale kecala, jenom ho zkousela. A Tomasovi to nakonec doslo, z toho jak o tom mluvila.
  Je to tak?

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.27
 14. K. napsal(a):

  [13] Teda, to někdo dělá?

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.36
 15. rjh napsal(a):

  [11] Správně. Měla schválně nejíst prášky.

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.41
 16. mravenec napsal(a):

  [14] Bohuzel, ano. Holky maji vselijaky napady. Pouceni do zivota: na prasky nespolehat.
  Ale rozlusteni nam musi dodat R ;) A zajimal by me ten obraz; naprosto nemam poneti, co hledat. Malir pozdniho romantismu se vztahem k Hanacku … ?

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.44
 17. K. napsal(a):

  Potvůrko, gratuluju. :-)

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.50
 18. rjh napsal(a):

  [16] Není to romantizmus. Ten obraz visí ve Veletržáku. Jsi-li ještě v Praze, najdeš ho do hodiny.

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.52
 19. K. napsal(a):

  [18] Teda Radku, Ty dneska napínáš. Ještěže aspoň na tohle vím odpověď. :-)

  Posláno 30 Lis 2012 v 20.55

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.