Noční pták - K Peňásovi pro Radku

K Peňásovi pro Radku

Píšu, co mě napadá k textu Jiřího Peňáse z Orientace. Příspěvek je hlavně pro Radku, protože by to prý chtěla vědět, a protože se mi nevešel na Twitter. Asi vás nebude zajímat. Pro většinu z vás nemá smysl číst dál. Mohl bych jí to samozřejmě poslat mailem, ale když už má člověk blog, neměl by se bát ho použít a sem tam něco sesmolit.

Peňáse čtu často a s potěšením. Když se akb nedávno ptal, které české novináře a publicisty máme rádi, nenapadl mě. Kdybych si na něj ale vzpomněl, určitě bych ho zmínil. Obdivuju jeho přehled. Z autorek, o nichž píše, jsem četl jen Hůlovou a Soukupovou. Hanba mi. Nejsem ale literární recenzent – jeden krátký text v místním Deníku za pár šupů se nepočítá – takže ne zas tak velká.

Myslím, že některé věci, na něž si stěžuje, dělají i spisovatelé muži. Například postavy, jejichž úkolem je být mluvčími postojů, měl podle mě i Hemingway. Toho jsem v mládí vyznával a možná vyznávám dodnes. Naopak nemusím ani Haška, ani Hrabala. S přehnanou citovostí, přehlížením zápletky, logiky, malou pozorností věnovanou smyslu slov a nedostatkem humoru by mohl mít pravdu.

Celé mi to připomnělo semináře na psychologii, kde je drtivá většina holek. Fakta nejsou důležitá, hlavní je aby člověk řekl, jaký má z věci pocit. Když neřekne, protože se cítí pořád stejně, je psychopat (Hádejte, kdo by to mohl být). Teď mne omluvte, jdu číst Draculu.Komentáře 7

 1. K. napsal(a):

  Mě jsi potěšil. Občas se cítím jako vyděděnec – nemám ráda knížky od Hrabala, ani Haška. Zkoušela jsem je číst několikrát, bez úspěchu. Hemingwaye taky nemusím, ale tam jsem se ještě dostatecňe nesnažila. Možná zas někdy zkusím.
  Já jsem prostě Zolova dívka. Závěrečnou scénu Germinalu pro mě ještě nic nepřekonalo.
  Jinak poslední odstavec – :-).

  Posláno 05 Pro 2012 v 6.01
 2. rjh napsal(a):

  [1] Já bych od E. H. doporučoval na první čtení buď Fiestu, nebo nějaké sebrané povídky (hlavně aby obsahovaly Indiánský tábor nebo Nahoře v Michiganu). Stařec je taky bomba, ale má podle mě nehemingwayowsky optimistické vyznění. Přišel jsem mu na chuť až časem.

  Posláno 05 Pro 2012 v 8.47
 3. Radka napsal(a):

  Tak dík, mám rozhodně dobrý pocit z toho, že jsem to dopracovala až do názvu příspěvku.

  Posláno 05 Pro 2012 v 10.59
 4. rjh napsal(a):

  [3] nz.

  Posláno 05 Pro 2012 v 13.45
 5. K. napsal(a):

  [2]Děkuju, Radku.

  Posláno 05 Pro 2012 v 20.51
 6. eN napsal(a):

  když jsem se učila na szz z čj, měla jsem od někoho materiály, kde word Peňásovo jméno opravil na Jiří Penis. V ten okamžik se stal i mým nejoblíbenějším kritikem:) pro mě jsi nikdy nebyl psychopat, myslím, že na psych přijímají v poslední době lidi, kteří nejsou moc openminded ve všech smyslech toho slova.

  Posláno 08 Pro 2012 v 8.48
 7. rjh napsal(a):

  [6] Díky! Začínáš uvažovat jako tvoje studentstvo …

  Posláno 08 Pro 2012 v 10.55

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.