Noční pták - Braník – Hlubočepy

Braník – Hlubočepy

Dlouho jsem sem nic nenapsal. Důvody jsou dva. Jednak chci něco přidat pod štítek četba. Od posledního článku o Jurském parku jsem chvíli dál četl Michaela Crichtona, ale nechtěl jsem vás zatěžovat příspěvky o knihách od stejného autora. Teď čtu Drákulu v originále. Už dlouho. Musel jsem čtení několikrát přerušit kvůli psaní článků, čtení knihy na recenzi pro Deník, psaní recenze pro Deník a miliónu dalších příčin. Podle mobilní čtečky (Louskám upíra v mobilu), jsem za sedmdesáti procenty. Trochu ale zapomínám kdo je kdo. Nejsem zvyklý číst takhle dlouho.

Druhý důvod je nová práce. Jsem v Týdnu deset dní a připadá mi, že píšu 24/7. Zatím mě to baví. Jen mám obavy, že množství bude převažovat nad kvalitou. Ta ostatně u mého psaní nikdy nebyla valná. Prostředí je hektické, ale jinak OK. Mám problém pamatovat si jména lidi, kteří se mi představili. Moje jméno si každý zapamatuje snadno. Dokonce o mně vyšla zpráva na Mediáři, kdyby si někdo nevšiml. Sám si ale minimálně u jednoho člověka v nové redakci, s nímž se už bavím celkem přátelsky, nemůžu vzpomenout, jak se mi představil.

Fotky ve webové tiráži nepomáhají. Nejsou tam všichni a navíc často vypadají jinak. Obličeje a lidi byly vždycky moje slabá stránka. Snad se to časem zlepší. Měl bych taky číst víc našeho tisku. Spousta lidí, s nimiž jsem mluvil, je asi slavných. Mohl by to být i případ toho gentlemana, který vyprávěl na rozlučkovém večírku mého předchůdce o Máchovi, Vrchlickém, a české literatuře. Pamatuji si jen, že se jmenuje Jaromír a jeho milenka je Čeština. Působil intelektuálně.

Rozlučkový večírek taky stojí za zmínku. Svého předchůdce jsem na něm viděl podruhé, tentokrát i se ženou. Je taky novinářka. A samozřejmě bloggerka, dokonce ex-bloguje.cz, elita české blogosféry. Na blogy ale nepřišla řeč. Zdálo se mi, že je jasné, kdo je v jejich vztahu dominantní, a že chlap to není. Třeba to ale byl jen můj dojem.

Byla tam taky nějaká blonďatá bývalá sporťačka z Primy, která si vytkla cíl stát se píšící novinářkou. Chválihodné, troufám si poznamenat. Ptala se, jestli s ní a ještě s nějakou další její kamarádkou nechci chodit ráno běhat. Řekl jsem, že ne, jelikož radši běhám sám a večer. Asi to byla chyba. Přišel samozřejmě i Vojtěch. Ukázalo se, že má v redakci pověst dekadentního alkoholika. Jeho jméno je muži vyslovováno s respektem, ženami s despektem. Vojtěchova pověst mě přivádí ke stěhování

Minulý týden se celý časopis přestěhoval z blízkosti Nádraží Františka Josefa a Václaváku do Braníku. Nepotkal jsem nikoho, kdo by o tom neřekl něco sprostého. Jezdí se tam autobusem nebo autem, pro většinu je to cesta přes půl nebo celou Prahu. Poslední den před stěhováním nebylo zdaleka jasné, jestli do nové redakce po víkendu vůbec někdo dorazí. Nakonec přišli všichni.

Kultura ovšem dorazila demonstrativně až asi v půl jedenácté. Jako jeden muž, nebo možná jako brouci či švábi na pivo, si to mašírovali přes parkoviště před novou redakční budovou. Byl jsem hrdý, že mohu Vojtěcha nazývat svým přítelem! Mně osobně nová lokalita vadí asi méně, protože jsem o stěhování věděl předem a operativně si našel byt v Hlubočepech. Je to kousek přes vodu, takže chodím do práce a z práce pěšky. Líbí se mi to, jen si nepřipadám moc jako v Praze. Kdybych chtěl, mohl bych trávit všechen čas na periferii.

Byt je super, akorát jednu noc sousedi neustále na plné koule pouštěli ABBU. V baráku je v noci rušno. Jeden byt v přízemí má pořád zatažené závěsy a rozsvíceno. Poblíž parkují draze vyhlížející auta. Napadlo mě, jestli tam není bordel. Inu, mohlo by to být praktické.

Ještě nevím, jak to se mnou dopadne. Jsem ve zkušební době, takže je možné, že mě po třech měsících vyhodí. I kdyby vyhodili, byla by to zajímavá zkušenost. Chtěl bych se v budoucnu snažit víc psát doma. Na druhou stranu se mi ale zdá, že by mi pak i něco unikalo. V redakci si člověk připadá v centru dění. Není to pravda, protože je v Braníku, ale ten pocit má. Psaní je hodně a se spoustou lidí kolem je těžší.

Fascinuje mě výroba bulváru. Nějaká herečka je těhotná, tak hledají fotku, na níž má největší břicho.

Pořád mám v Budějovicích hodně věcí k zařizování – školu, berňák, cvokařku (ta je až v Krumlově), zubařku a pozvání na tranfuzku. Zubařku a berňák bych zasklil s radostí. Cvokařku a školu naopak nerad. Taky mi došlo, že mám nakonec místní krajinu rád. A taky hospodu U hasiče, Vrbenské rybníky, hospody na Hluboké a Bezdrev. Asi budu teď trávit spoustu času na cestě. To je dobře.Komentáře 12

 1. JVjr. napsal(a):

  Cywe http://jaromir-slomek.blog.tyden.cz přece! (A http://www.tyden.cz/autori-tydne/von/ ? Bloggerku do mailu prosím.)

  Posláno 13 Led 2013 v 20.15
 2. rjh napsal(a):

  [1] Bloggerku už jsi taky odhalil.

  Posláno 14 Led 2013 v 0.11
 3. JVjr napsal(a):

  Možná, ale neuvědomuju si to :-(

  Posláno 14 Led 2013 v 11.18
 4. K. napsal(a):

  Budějice jsou fajn, ale prozraď, kudyma chodíš do práce? Není nejbližší až železniční most, nebo máš tajnou stezku?

  Napiš nějdy zas nějaký příběh, až vybude čas. Bavilo mě to.

  Posláno 14 Led 2013 v 22.28
 5. rjh napsal(a):

  [4] Po Barrandovském mostě.

  Posláno 14 Led 2013 v 22.42
 6. K. napsal(a):

  [5] já vůbec nevěděla, že se tam dá jít i pěšky. Jsem si rozšířila obzor, díky.

  Posláno 14 Led 2013 v 22.52
 7. rjh napsal(a):

  [6] Dá. Je tam chodník.

  Posláno 14 Led 2013 v 22.55
 8. Honza napsal(a):

  Vypadá to, že zase občas dojde na historky z vlaku… Těším se.

  Posláno 15 Led 2013 v 10.34
 9. ave napsal(a):

  Tak chodit ráno do práce přes vodu je jedna z lepších věcí, co se člověku můžou stát. Zaručuje to minimálně jednu pěknou chvíli denně :o)
  Tak přeju ať nová práce dlouho a spokojeně vydrží.

  Posláno 16 Led 2013 v 8.57
 10. rjh napsal(a):

  [8] Hned jak se mi stane něco dost bizarního, napíšu to.
  [9] Díky.

  Posláno 16 Led 2013 v 17.43
 11. Jull napsal(a):

  1) kvalita tvého psaní není dle mého názoru nevalná
  2) Práce snů! (snad snová vydrží)
  3) Vojtěch se mi z nějakého důvodu jeví neobyčejně sympaticky.

  Posláno 25 Led 2013 v 8.35
 12. rjh napsal(a):

  [11] Díky. Vojtěch se o tvých sympatiích dozví.

  Posláno 25 Led 2013 v 13.57

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.