Noční pták - Psaní v redakci

Psaní v redakci

Žiju uvnitř vlastní hlavy. Říká to i Cvokařka, a ta má většinou pravdu, ačkoliv bych jí to nikdy nepřiznal. Dlouho jsem si myslel, že psaní je činnost, k níž inklinují lidé stejného založení. Pořád bych řekl, že na tom něco bude. Psaní mám spojené s povídkou z Pohyblivého svátku, kde se řeší, jak začít. Stačí napsat jednu dobrou větu a už to jde samo. Představuji si Ernesta, jak sedí v pařížské kavárně, před sebou blok, v ruce tužku. Její hrot se na chvíli zastaví nad papírem. Je jako jestřáb, který se chystá z pustých a tichých nebeských výšin ponořit do světa lidí a králíků a uchvátit něco k snědku.

Pak dopadne. Píše slovo za slovem. Na papíře se roste příběh. Ta představa je asi zkreslená. V kavárně se nedá ani číst, natož pak psát. Leda že by to byla nějaká hodně tichá kavárna. Jenže tichá kavárna je taková, kam nechodí lidi, a tudíž brzo přijde na buben. Jsou i jiná prostředí, kde je okolo vás spousta lidí, takže to ztěžuje psaní. Třeba redakce. S psaním v ní jsem měl zatím jen krátkou zkušenost z Lidovek.

Nemám teď na mysli redakci v abstraktním slova smyslu. Nemluvím o skupině autorů, kteří píšou do věstníku česko-maďarského přátelství a jsou domluvení, že budou všichni psát slovo filozofie se z. Myslím prostor plný stolů, počítačů a lidí, kteří na sebe každých pět minut něco pokřikují. Nevím nic o historii žurnalistiky a nechce se mi to hledat, ale tipl bych si, že redakce bývaly cosi jako open spacy vždycky. Třeba ve filmu Všichni prezidentovi muži to taky tak mají. A to ještě píšou na psacích strojích.

Mimochodem, redakce s psacími stroji musela být úplně jiné zemědělské družstvo. Kdysi jsem ale četl, že se jejich zvuk některým lidem líbil. Mně se líbí taky. V Budějovicích mám prastarý stroj Originál Matouš, který jsem se snažil zprovoznit zhruba od šesti let. Chtěl jsem na něm napsat svoje zásadní dílo. Název i tematika se dlouho měnily. Bohužel už se pro stroje Matouš nedaly sehnat pásky, takže se mi to dosud nepodařilo.

Ale zpět k psaní mezi lidmi. Kupodivu jsem si zvykl dobře. Pomáhají mi sluchátka s bílým šumem. Ty mají ale i nevýhody. Můžete třeba přehlédnout, když vám někdo napíše SMS, abyste přišli do hospody. Pořád myslím, že píšu hůř, než bych psal doma. Bílý šum vás neizoluje dokonale, ani to většinou nechcete, protože vás zajímá, co se děje kolem. Taky vám chodí spousta mailů. Extrovertnějším lidem práce v redakci podle mého vyhovuje. Občas se tam někdo i hodně nahlas pohádá, ale za pět minut se všechno zapomene.

Sledovat spory je zábava. Občas se dějí zajímavé věci za oknem, jako třeba stavba vzdušného tunelu (není to oxymóron?) do vedlejší betonové krychle. Dá se vstát od počítače a společně to komentovat. Můžete chodit s kolegy na oběd. To vás ale často spíš zdržuje. Jedna z hlavních výhod by měla být i možnost si probírat s ostatními, o čem píšete. Jelikož jsem ale na svoji rubriku sám, tak se mě to netýká. Vzato kol a kolem, zatím mě psaní v redakci baví, ačkoliv bych do ní chtěl chodit trochu méně. Ideální by byly dva až tři dny.Komentáře 5

 1. Radka napsal(a):

  Parádní postřehy! Já jsem chtěla v osmi napsat zásadní dílo, ale štvalo mě, že ještě neumím správně psát i/y, a tak jsem se rozhodla počkat, až se to naučím. A čekám doteď.

  Autoři, „kteří píšou do věstníku česko-maďarského přátelství a jsou domluvení, že budou všichni psát slovo filozofie se z.“ – hehe, super.

  Posláno 28 Úno 2013 v 20.21
 2. rjh napsal(a):

  [1] Pokud vím, opravdu se to tak používá.

  Posláno 28 Úno 2013 v 20.27
 3. mravenec napsal(a):

  Já měl vždycky v plánu napsat symfonii. Ale měla být završením celoživotního díla, takže s ní musím ještě počkat :)

  Posláno 28 Úno 2013 v 22.30
 4. Bára napsal(a):

  Bílý šum? o co jde? sním o sluchátkách které mi pustí jen ztracené ticho.

  Posláno 25 Kvě 2013 v 19.13
 5. rjh napsal(a):

  [4] Viz. Používám tuhle stránku. Jsou na ní i další druhy šumu, nebo třeba zvuk deště. Za 99 centů se dá koupit i šum do mobilu.

  Posláno 25 Kvě 2013 v 19.21

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.