Noční pták - Muž se zlatou kartou

Muž se zlatou kartou

Průvodčí toho chlapa potkala nejméně dvacetkrát. Sedával ve vlaku na hlavním nádraží v Praze, ale do Budějovic nikdy neodjel. Za dva roky, které na trati sloužila, si na něj zvykla. Vždycky měl na uších sluchátka. Když ho pozdravila, nereagoval. Mlčel, i pokud se ho zeptala, jestli má jízdenku. Když to zkusila ještě několikrát, vstal, hodil si na záda krosnu a vystoupil. Beze slova. Všechna jejich setkání probíhala navlas stejně. Nikdy jí nevěnoval ani jediný pohled. Až na to poslední. Tentokrát ho místo Prahy potkala v Budějovicích.

Seděl ve vagónu první třídy. Oslovila ho a požádala o jízdní doklad. Ze začátku se choval jako obvykle. Po několikaminutovém naléhání promluvil:

„Nejste zbytečně aktivní? Vždyť ještě nejedeme.“

„To vím,“ odpověděla, „ale vy nikdy nemáte jízdenku, když vás potkám v Praze. Mám právo to zkontrolovat.“

Muž sáhnul do peněženky a vytáhl zlatou in-kartu. Tu, která stojí dvacet tři tisíc, a jejíž držitel jezdí kamkoliv zadarmo. Příručním terminálem přezkoumala, že je platná. Nechápala to. Proč muž pokaždé v Praze vystoupil, jestliže mohl jet, kam chtěl, zadarmo? Zeptala se ho, ale neodpověděl.

O dvě kupé dál seděl nějaký vlasáč s laptopem. Poněvadž slyšel, jak se s mužem dohaduje, dotázal se, jestli s ním neměla nějaké potíže. Připadalo mu to slušné. Byla to přece jen dáma. Průvodčí si sedla naproti němu a celou historii mu vyprávěla. Teď ji vypráví zase on vám.Komentáře 10

 1. waiders napsal(a):

  lidi tohohle typu mám rád.

  Posláno 15 Kvě 2013 v 20.41
 2. rjh napsal(a):

  [1] Mně bylo líto průvodčí. Jeden čas jsem uvažoval, že bych to taky zkusil dělat. Je to ale asi vojeb.

  Posláno 15 Kvě 2013 v 21.12
 3. Eliza napsal(a):

  super! ale nepáči sa mi, že som sa nedozvedela prečo to robil, lebo ja som hrozne moc zvedavá a vždy potrebujem všetko vedieť, inak mi to nedá spávať :D

  Posláno 19 Kvě 2013 v 0.18
 4. rjh napsal(a):

  [3] Napadaj mě samý zložinecký vysvětlení. Byl to mafián. Čekával ve vlaku na nějakej kšeft. Když jednou musel nějakým omylem jet až do Budějovic, nedělalo mu problém si koupit gold kartu. Beztak vydělal desetinásobek.

  Posláno 20 Kvě 2013 v 17.56
 5. MMister napsal(a):

  [4] Zajímavý. Já jsem celou dobu toho příběhu myslel, že jsi to ty. :)

  Posláno 23 Kvě 2013 v 12.05
 6. Honza napsal(a):

  Zaujala mě ta kontrola lístků ještě před odjezdem, to se mi nikdy nestalo. (Dokonce mi při prvním čtení nešlo do hlavy, jak mohl předtím pokaždé vystoupit a neodjet z Prahy, když už ho přece kontrolovala průvodčí.)

  Posláno 28 Kvě 2013 v 11.26
 7. rjh napsal(a):

  [6] Taky jsem o tom přemýšlel, aniž bych k něčemu došel.

  Posláno 10 Čvn 2013 v 18.13
 8. Jull napsal(a):

  Kdoví proč jsem si teprve teď všimla toho „děvče co ví, co je oktarína se v životě neztratí“ :D

  Posláno 25 Říj 2013 v 22.20
 9. Jull napsal(a):

  A upřímně by mě zajímalo, proč je to pod špatným článkem.. Too late for interneting…

  Posláno 25 Říj 2013 v 22.22
 10. rjh napsal(a):

  [9] Já jsem pochopil, ke kterýmu to je.

  Posláno 25 Říj 2013 v 22.25

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.