Noční pták - Řízy, řízy, říz

Řízy, řízy, říz

S čtenářským deníkem, což měla být původně hlavní složka obnoveného blogu, to jde od desíti k pěti. Nedařilo se mi ho ostatně psát už na základce. Ne že bych nečetl, ale nebavilo mě to zaznamenávat. Dopisoval jsem deník většinou zpětně na jeden zátah. Lidi, kteří si ho vydrží psát, ať už na papíře nebo na blogu, obdivuji. Mně v tom brání i sklon vracet se oblíbeným knihám pořád dokola. Nezdá se mi, že by moje čtenářská obec ocenila zápisek o Třech mušketýrech, což je předposlední kniha, kterou jsem – znovu po deseti letech – četl.

Když už se k něčemu novému dostanu, otálím se zápiskem, až se mi začne zdát, že ho nemá cenu sepisovat. Před časem mě však zaujala na Liliině blogu kniha Ostré předměty od Gillian Flynové natolik, že jsem si ji hned objednal do čtečky, a téměř v komentářích slíbil, že o ní napíšu. Nuže, slyšte!

Hlavní hrdinka je odkvétající novinářka z ne zrovna úspěšných chicagských novin Camille Preakerová. Ona sama taky není vzor úspěchu. Asi nepíše špatně, ale jinak se jí nedaří. Může za to i její záliba v sebepoškozování. Řeže se. Jednou už kvůli tomu byla v léčebně. Protože má po celém těle jizvy, stydí se si někoho najít. Šéfredaktor pošle Camille do jejího rodiště, městečka Wind Gap, napsat reportáž o záhadných smrtích dvou místních malých holek.

Wind Gap není podněcující místo. Nedá se tam dělat nic jiného, než brát drogy, chlastat a souložit. Camille se navíc musí ubytovat u svojí matky, která je divná. Nemají se rády. Potká se se svojí nevlastní třináctiletou sestrou. Camillina matka si ji pořídila jako náhradu za jinou dceru, jež zemřela, když byla Camille malá. Reportérka potkává svoje spolužáky ze střední, místního policajta, jiného policajta z Kansas City, místí děti, a kdo ví koho ještě.

Kniha je zajímavá, občané města, příběh i hlavní hrdinka úchylní. Proti stylu jsem neměl námitek. V překladu jsem našel pár věcí, u kterých jsem si nebyl jistý. Stěžovat si tu ale, po předchozích zkušenostech, nebudu. Čte se to dobře.

Občas mi kniha připadala moc holčičí. Hlavní postavy jsou vesměs ženy. Camille uvažuje jako žena. Řeší prkotiny společenského rázu, které by muž přešel bez povšimnutí. Asi tak to ale bude realistické. Souhlasím s Lili. Uhodnout vraha je lehké. Nevadilo mi to ale, poněvadž nejsem ortodoxní fanda detektivek.Komentáře 2

  1. lila napsal(a):

    Hezká recenze, asi jsem taky chlap protože spoustu věci co ona řešila bych taky asi neřešila.

    Posláno 26 Pro 2013 v 10.06
  2. rjh napsal(a):

    [1] Třeba se do toho časem vpravíš.

    Posláno 26 Pro 2013 v 12.09

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.