Noční pták - Barvy

Barvy

Moje neoblíbenější barva je černá. Miluju ji zvlášť na oblečení. Kromě barvy je mi jedno, jaké hadry nosím. Stačí, aby byly černé. Leda že je moc teplo, to pak hrabu ve skříni světlejší odstíny. O tom vám ale dneska psát nechci. Chci psát o své podivné nevšímavosti k ostatním barvám, které jsem si všiml teprve před časem. Zpozoroval jsem ji sám na sobě na základě tří příhod. První se stala po poradě v práci. Tyhle sešlosti jsou nudné. Každé pondělí v deset si všichni redaktoři vyzvednou na recepci jeden výtisk časopisu, namačkají se v zasedačce, listují a poslouchají dojmy někoho z editorů, jenž celý plátek přečetl.

Když porada skončila, šel jsem se nasnídat do bufetu. Tam jsem potkal kolegu, který se z porady ulil. Mimochodem, je jak osina v zadku, ale o něm vám dneska taky psát nechci.

„Co bylo na poradě,“ zeptal se mě.

„Celkem nic,“ odpověděl jsem, což byla pravda. Na poradách se časopis většinou chválí.

„A kdo měl hodnocení?“

„Nevim.“ Pořád v práci půlku lidí neznám. Jsem nespolečenský a spousta jich nemá na webu fotky.

„A jak vypadal?“ ptal se kolega dál.

„Takovej blonďák,“ odpověděl jsem.

Za chvíli ten chlap prošel kolem nás. Měl hnědé vlasy.

Druhá příhoda je taky s vlasy a týká se mojí současné sousedky K. a bývalé sousedky M. Bývalá sousedka M. píše o zdraví, už jsem ji tu zmiňoval. Seděla vedle mě minimálně čtyři měsíce. Zvykli jsme si chodit společně na snídaně a obědy, většinou ještě s jednou další holkou. Jmenuje se V., o ní vám ale dneska psát nechci. Důležitější je současná sousedka, jménem K. Za M. mi ji vyměnil ještě starý šéfredaktor.

Není z časopisu nýbrž z televize. Dřív pracovala na Nově v nějakém pořadu o celebritách a podobná témata dělá asi i teď, jinak je ale příjemná. Jednou jsem ji potkal v autobuse do práce. Říkala, že jí pořád volají nějací PRisti a chtějí mluvit s M. Nevěděla, která to je.

„Je to ta, jak sedí na kraji protějšího stolu,“ vysvětlil jsem jí. „Má oranžový kudrnatý vlasy.“

Když jsem to M. vyprávěl, skoro se urazila, poněvadž její vlasy jsou žluté, nikoliv oranžové. Vím, že se říká blond, ale ta barva je žlutá. U toho chlapa z porady se snad dalo říct, že jsem si ho nemohl pořádně prohlédnout. M. ale vídám skoro každý den.

Poslední příhoda je taky z redakce. Psal jsem o nějakém astronomickém objevu, už přesně nevím, co to bylo. Potřeboval jsem přeložit popisek obrázku. Bylo to schéma jakési planetární mlhoviny. Pokud běžně nečtete o astronomii, asi nevíte, že v planetární mlhoviny nemají nic společného s planetami, jen se blbě jmenují. O tom vám ale dneska psát nechci. Jednotlivé části schématu byly barevně odlišené. Barvami jsem si byl jistý, až na jednu. Připadala mi jako hnědá, ale ne úplně, tak jsem se zeptal K.

„Jak bys pojmenovala tuhle barvu?“

Samozřejmě se hned podívala směrem k M., poněvadž si vzpomněla na příhodu s vlasy.

„To je cihlová,“ řekla.

„Neděláš si ze mě srandu?“

Nechtěl jsem jí skočit na špek. Vím, jak vypadá cihla, a hlavně jakou má barvu. Cihly jsou oranžové, to dá rozum.

Zeptal jsem proto kolegy vedle. Píše o autech a má rád Beatles, ale o tom vám dneska psát nechci.

„Jo, jasně,“ prohlásil. „To je cihlová.“

„Ale dyť cihly jsou oranžový!“ vykřikl jsem.

„Ty myslíš jiný cihly než my.“

Nechápu to. Samozřejmě jsem četl, že označení barev se v různých kulturách liší, a že ženy mají víc slov pro barvy než muži. Jenže tohle není ten případ. Bavil jsem se o barvách se samými Čechy. I kdybych měl obzvlášť chlapské myšlení a rozeznával jen osm základních barev jako ZX Spectrum, měl bych je aspoň označovat stejně jako ostatní.

Klidně přiznám, že chyba je někde na mojí straně. Nevím ale kde. Zkoušel jsem si udělat test barevného vidění. Ačkoliv je asi jen orientační, vidím podle něj normálně. Kdysi na vysoké jsem si ve fyziologickém praktiku dělal i opravdový test, který používají lékaři. Pokud vím, viděl jsem všechny barvy, které jsem měl. Problém bude jinde. Já barvy ignoruju. Proč ale?Komentáře 1

  1. rjh napsal(a):

    Koukám, že nefunguje odkaz na test. Nevím, čím to je. Ve zdrojáku je vyplněný správně. Kdyžtak koukněte sem:
    http://colorvisiontesting.com/ishihara.htm

    Posláno 03 Kvě 2014 v 0.28

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.