Noční pták - Vyhodili mi kámošku

Vyhodili mi kámošku

V. byla můj oblíbený člověk v redakci. Chodil jsem s ní na snídaně a obědy, nebo jen tak na kafe do firemního bufáče, případně do jedné ze tří hospod v okolí. Asi nejvíc jsme spolu strávili na křeslech za třetí ze čtyř šedivých krychlí v Braníku, kde sídlí firmy našeho pološíleného vydavatele. Křesla jsou pro kuřáky, k nimž V. patří. Já sice nekouřím, ale líbilo se mi na nich sedět s ní, s další redakční kamarádkou M., nebo s kýmkoliv dalším. V. byla jediná, kdo byl ochotný jít na oběd do čínské restaurace za silnicí, kterou provozovala vietnamská rodina. Ostatní lidé z práce tam chodit nechtěli, poněvadž jim vývařovna nepřipadala dost kvalitní.

Je to sice pravda, jenže čínské jídlo je čínské jídlo a V. ho měla stejně ráda jako já. Poprvé jsem si jí všiml, když se celá redakce do Braníku přestěhovala. Většině lidí to vadilo. Mně nijak zvlášť, poněvadž jsem nastoupil tři dny před stěhováním a našel jsem si byt tak, abych mohl chodit do práce pěšky.

V. seděla na kraji mé řady stolů, většinou s nohama na počítači. Líbila se mi. Chtěl jsem se s ní seznámit, jenže nebyla příležitost. Nastala, až když se vedle mě nastěhovala M., tehdy zdravotní redaktorka. Byla to její kamarádka, a poněvadž jsme seděli vedle sebe, začali jsme chodit na obědy a snídaně společně. V. jsme brali taky. Po čase jsem s ní začal chodit jíst i bez M. Rozuměl jsem si s ní. Měla ráda Psí vojáky stejně jako já, nebo možná ještě víc. Znala se dokonce s Filipem Topolem.

Po asi milióntém redakčním převratu před časem odešla M. do oddělení publicistiky, a V. přebrala část její práce. Dostala částečný úvazek. Podobný měla i předtím. Dali jí však jiný druh smlouvy, a proto byla ve zkušební době, ačkoliv v Týdnu pracovala déle než já. Pak ji ve zkušební době vyhodili. Pokud vím, má ještě jedno zaměstnání ve skejťáckém obchodě a bydlí u rodičů, takž by ji výpadek peněz neměl ohrozit.

Měl jsem podezření, že se výpověď chystá. V redakci chodí zhruba jednou za tři měsíce telefonní seznam v Excelu, kde jsou čísla nových lidí. Před časem přišla verze, kdy bylo několik lidí označeno červeně s poznámkou, že mají nahlásit svoji linku, včetně V. Když ale přišla definitivní verze seznamu, nebyla v něm. Jelikož ve firmě se každý měsíc několik lidí vyhazuje, napadlo mě, že by V. mohla být na řadě. Zavrhnul jsem ale tu myšlenku jako paranoidní.

Že je člověk paranoidní ale ještě neznamená, že po něm nejdou. Od časů, kdy jsme se poprvé viděli, jsme se oba přestěhovali. Ten den, kdy se to stalo, seděla čtyři metry za mými zády. Vzpomínám si, že jsem něco psal, se sluchátky na uších, když jsem zaslechl. „Dostala jsem výpověď.“ Nevěnoval jsem tomu ale pozornost, vybavil jsem si to až později zpětně. Pravdu jsem se dozvěděl od M. za půl hodiny. V. jsem potkal ještě jednou, ale jenom okolo mě prošla. Druhý den jsem jí napsal SMS:

Čau V., je mi líto, žes dostala padáka. Nechceš někdy po vánocích na něco zajít?

Je to už šest dní a neodpověděla mi, takže asi neodpoví vůbec. Nevím proč. Mohla by na mě být naštvaná? Věděl jsem, že se její texty moc nelíbí, poněvadž mi to říkala M. a slyšel jsem na jedné poradě, že se má zaučit. To je ale všechno. Možná jsem jí měl nabídnout, že jí s články nějak pomůžu, ačkoliv si nejsem jistý jak. Byla vystudovaná novinářka, takže by měla o psaní a o novinách vědět víc než já. Pořád přemýšlím, že jí zkusím napsat ještě jednou. Nerad bych, abychom se přestali stýkat, ale nechci se vnucovat.Komentáře 7

 1. Zasněná Vrána napsal(a):

  Já bych zkusila ještě jednou napsat. A kdyby se neozvala, tak už bych znovu nepsala.

  Posláno 01 Led 2015 v 14.09
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Dík za konzultaci. Ještě jsem neudělal nic. Uvažuju i o zavolání.

  Posláno 01 Led 2015 v 14.57
 3. Zasněná Vrána napsal(a):

  To by asi bylo nejlepší. Já jsem ale srab, málokdy seberu odvahu :-(

  Posláno 02 Led 2015 v 21.17
 4. -rjh- napsal(a):

  [3] Jasně. Mě jde spíš o takt. Když jednou neodepíše, je slušné ji podruhé otravovat? V redakci se mění situace každý týden. Teď to vypadá, že se chystá další vlna vyhazování. Kdyby vyhodili i mě, byla by možná přístupnější.

  Posláno 02 Led 2015 v 23.55
 5. Dee napsal(a):

  Uplne suhlasim so Zasnenou Vranou! Ak je to este aktualne (akurat pozeram na datum, zrejme uz nie…), ozvi sa jej, mas moje pozehnanie ^^ Ludia obvykle lutuju to, co neurobili nez to, co urobili… a aspon budes vediet ako na tom si. Vela stastia!
  Eliza/Dee/neviem ako a ci si ma poznal na blogu :)

  Posláno 09 Úno 2015 v 2.07
 6. -rjh- napsal(a):

  [6] Ale jo, pamatuju si tě. Akorát jsem tě vyhodil z RSS čtečky, když jsi přešla na zaheslovaný blog. Nakonec jsem se jí ozval ještě jednou. Napíšu to ve zvláštním příspěvku.

  Posláno 09 Úno 2015 v 20.24
 7. Dee napsal(a):

  Dobre, som zvedava! :)
  Nakoniec uz nepisem vobec, tak o nic neprichadzas :D
  Dee

  Posláno 16 Úno 2015 v 13.21

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.