Noční pták - Harry a smrt

Harry a smrt

Harryho Pottera jsem přečetl na druhý pokus. Rozečetl jsem ho už jednou před lety. Dostal jsem se až do třetího dílu, ale pak mě ale přestal bavit. Zápletky se mi zdály moc strojené. Půlka z nich mi připadala jen jako výplň, která má oddálit rozuzlení hlavního příběhu. Neměl jsem rád Hagrida. Quidditch mě nebavil, asi poněvadž jsem nesportovní. Zdál se mi jako zdržování. Nedávno jsem ovšem zahlédl na Hlaváku nalepenou ceduli Nástupiště 9 a ¾. Navíc byl světový den Harryho Pottera a několik lidí z redakce jsou fandové.

Tak jsem se do Harryho pustil znovu. Změnil jsem názor a je ze mě fanoušek taky. Vesmír Harryho Pottera se mi zalíbil. Strávil jsem v něm něco přes měsíc. Bral jsem si čtečku do kavárny v práci a četl si místo psaní. Chodil jsem sám na obědy, abych mohl číst. Doma jsem skoro nezapínal počítač a nelezl na internet. Leda že se to týkalo Harryho.

Hledal jsem si hodně věcí. Nevyhnul jsem se několika spoilerům. Když umřel Dumbledore, hned jsem ověřoval, jestli nevstane z mrtvých jako Gandalf. Že jsou Severus Snape a Half Blood Prince jedna osoba, jsem taky věděl dopředu. Asi jsem to neměl dělat, jenže jsem to nemohl vydržet.

Na jeden zátah jsem zhltnul všechny knihy hlavního cyklu, Tales of Beedle the Bard, a všechny filmy. Zbývají mi už jen Quidditch Through the Ages a Fantastic Beasts and Where to Find Them. Mám je už připravené v Kindlu. Asi si ale teď dám chvíli oddech.

Je-li hlavní téma Pána prstenů Smutek, tak u Harryho Pottera je to smrt. Nepochybně. Vyhovuje mi to. Smrt mě fascinuje. Nejsem v tom sám. Myslím však, že moje zaujetí je silnější než zaujetí většiny jiných lidí. Líbí se mi ovšem i celý zbytek potterovského universa. Nevím tedy, jestli bych chtěl studovat v Hogwarts. Zdá se mi, že na té škole bylo dost buzerace.

Pořád mi připadá, že třeba v Harry Potter and the Goblet of Fire je celá ta soutěž čarodějných škol zbytečná. Na druhou stranu se mi začalo líbit, jaká hromada zápletek v těch knihách je. Zajímalo by mě, jak moc je JKR plánovala dopředu a kolik byla improvizace. Aspoň něco podle mě improvizace být musela.

Moje nejoblíbenější postava je Luna Lovegood. Miluju lidi, kteří jsou mimo jako ona („To mě nepřekvapuje. Působíš někdy dost podobně“— kolegyně R., fanynka HP). Nejvíc se mi líbilo, jak Luna komentovala zápas v Quidditchi. Nevěděla, jaké je skóre, ani jak se jmenují hráči. Zato obdivovala mraky nad hřištěm. Připomněla mi Cizince z Malých básní v próze. Škoda, že nedostala víc prostoru, a taky že byla blonďatá.

Filmy jsem samozřejmě shlédl až po knihách. Myslím, že moji představivost příliš neinfiltrovaly. Většinu věcí vidím pořád stejně. Jak knihy tloustnou a přibývá v nich vedlejších příběhů, začnou být filmy přecpanější. Nejsem si jistý, co z nich mají lidé, kteří knihy nečetli. Z mého pohledu je to ale správný přístup ke ztvárnění.

Některé věci jsem si představoval špatně. Nebo byly ve filmech dokonce lepší. Třeba domácí elfy jsem ze začátku považoval za trochu menší. Asi za to můžou ty imperiální jednotky. Evropan se v nich neorientuje. Během čtení jsem si je ale našel na webu.

Ve filmech se mi líbil i způsob letu Death eaters – jak se měnili v kouřové stuhy. Drak z Gringotts byl v předposledním bijáku vybledlý pobytem ve tmě jako Glum. Při čtení mě nic takového nenapadlo. Možná byl vybledlý i v knize je a přehlédl jsem to. Moc mě bavila Bellatrix Lestrange, jak v knihách, tak ve filmu. Připomínala mi Magiku Von Čáry.Komentáře 6

 1. Quanti napsal(a):

  Taky mám Lunu ráda. Ale proč vadí, že je blonďatá?

  Posláno 29 Lis 2015 v 16.09
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Není to zásadní vada. Jen mám radši tmavovlásky. Nepamatuji se, že by se mi někdy v životě líbila nějaká blondýna.

  Posláno 29 Lis 2015 v 17.38
 3. Quanti napsal(a):

  Aha.

  Posláno 29 Lis 2015 v 17.45
 4. -rjh- napsal(a):

  Ty jo. Teď jsem o tom přemýšlel a je to fakt pravda. Ještě že nebydlím ve Švédsku. Zajímalo by mě, čím to je.

  Posláno 29 Lis 2015 v 18.50
 5. D. napsal(a):

  Všechny knížky v EN? I filmy? Před lety jsi rozečetl HP taky v EN?

  Jo, občas se taky takhle ztratím v nějakým vesmíru…

  Posláno 03 Pro 2015 v 20.36
 6. -rjh- napsal(a):

  [5] Jo, všechno. Mám staženou velkou knihovnu pro kindle. Začít číst anglicky bylo to jednodušší než shánět českou verzi. Kvůli práci mám teď v angličtině velkou slovní zásobu, ačkoliv jsem se na nějaká slovíčka samozřejmě musel dívat.

  Před lety jsem HP četl na přeskáčku. Některé díly jsem měl anglicky, jiné česky. Možná i to mě odradilo.

  Posláno 03 Pro 2015 v 20.45

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.