Noční pták - Neil Gaiman: Stardust

Neil Gaiman: Stardust

Poblíž vesničky Wall stojí prastará kamenná zeď. Za ní leží pohádková země, Faerie. Vesničané se střídají v hlídání průrvy ve zdi. Do říše pohádek nesmí projít nikdo ze světa obyčejných lidí. Neplatí to však pořád. Jednou za devět let se na louce za průrvou koná trh, na němž se obyvatelé vesnice potkávají s kouzelným lidem. Právě na tom trhu všechno začne. Neil Gaiman vám předhodí příběh obyčejného vesnického mladíka, který se vydá do světa za zdí, aby našel spadlou hvězdu a přinesl ji jako dárek dívce, kterou miluje. Myslí si, že si ho na oplátku vezme.

Dopadne to ale úplně jinak. Mladý muž – jmenuje se Tristran Thorn – zjistí, že není tak obyčejný, jak si o sobě myslel, a že hvězda spadlá z nebe vypadá jinak, než by čekal. Jsem asi poslední v celém vesmíru, kdo tu knihu četl, takže příběh snad není potřeba dál rozvádět. Důležitější je jiná věc: líbila se mi, opravdu moc. Dokonce navzdory tomu, že jsem ji viděl dřív jako film.

Před časem jsem o něm totiž zahlédl nějakou zmínku na Twitteru. Vůbec jsem nevěděl, co co jde, ale mechanicky jsem si ho vygooglil. Vylezla mi recenze od fuxofta. Dal mu 100 procent. Hned jsem si film stáhl. Líbil se mi, takže jsem si při nejbližší příležitosti přečetl knihu.

Na wiki se píše, že je schválně napsaná ve stylu autorů předtolkienovské fantasy, jako byli třeba Lord Dunsany a Hope Mirrlees. Nemůžu to posoudit, poněvadž jsem od nich nic nečetl. Pokud je to ale podobné Stardustu, asi bych měl. Stardust mi připomněl pohádku Kovář z Wootton Major (Smith of Wootton Major, četl jsem ji přeloženou) od J. R. R. T. Pohádková země se v ní jmenuje taky Faerie, což je v anglosaském kontextu běžné. Mám ale na mysli, že se jí Stardust podobá spíš celkovým vyzněním.

Většinou mám radši sci-fi než fantasy, poněvadž fantasy podle mě častěji klesá k únavnému opakování žánrových klišé, kdežto sci-fi se mi zdá originálnější. Stardustu (a samozřejmě ani J. R. R. T.), se to ale netýká.

Chci si teď přečíst od Gaimana něco dalšího. Nejlepší by samozřejmě bylo pokračování, ale to bohužel nenapsal. Samozřejmě jsem věděl, že Gaiman žije, a že je geniální. Dosud jsem ho ale dost míjel. Četl jsem zatím jen Nikdykde, což se mi hodně líbilo. Pak jsem ale narazil na Dobrá znamení, která napsal společně s Pratchettem. Moc mě nezaujala, což mě asi od dalších gaimanovek odradilo. To si piště, že to teď napravím!Komentáře 4

 1. re:Barbora napsal(a):

  Gaiman je nejlepší <3 A Pratchett je zrovna tak boží. Nechápu, jak se ti Dobrá znamení mohla nelíbit. I když já četla dřív Pratchetta, takhle jsem se ke Gaimanovi vlastně dostala.

  Hvězdný prach jsem četla už dávno, vlastně si to ani nepamatuju. A film jsem asi taky viděla. Taky dávno. Asi bych si to měla přečíst znovu.

  A doporučuju Koralinu. Nebo vlastně všechno, co napsal. Co si budeme nalhávat, všechno je to naprosto brilatně napsaný.

  Posláno 19 Čvn 2016 v 21.13
 2. D. napsal(a):

  Film jsem viděla a taky se mi líbil, ale netušila jsem, že předlohu napsal Gaiman (ani že nějaká knižní předloha existuje). Tak to mám další položku na „to read list“u.

  Posláno 05 Srp 2016 v 22.03
 3. -rjh- napsal(a):

  [2] Fakt doporučuji.

  Posláno 05 Srp 2016 v 22.08
 4. -rjh- napsal(a):

  [1] Někdy si Dobrá znamení znovu přečtu. Už je to dávno, co jsem je četl, ještě na gymplu. Coraline jsem už taky přečetl, je super.

  (Omlouvám se za pozdní schválení, komentář zůstal ve WordPressu viset.)

  Posláno 30 Srp 2016 v 16.31

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.