Noční pták - Harry č. 8, divadelně

Harry č. 8, divadelně

Divadelní hry moc nečtu, i když výjimky se najdou – třeba ta skotská. Dnes k těm několika výjimkám přibyla jedna další: Harry Potter and the Cursed Child, čili Harry Potter a prokleté dítě. Byl jsem s ní spokojený, ačkoliv přiznávám, že bych byl radši, kdyby Rowlingová napsala další román. Mohlo by jich být víc než jeden, poněvadž hra pokrývá čtyři roky v Bradavicích. Začíná devatenáct let po svržení Vy-Víte-Koho. Navazuje na epilog poslední knihy, dokonce ho přímo cituje. Hlavní hrdinové už nejsou Harry, Hermiona a Ron, i když ve hře vystupují.

V příběhu jsou důležitější Harryho syn Albus Severus a jeho nejlepší kamarád Scorpius, kupodivu syn Draca Malfoye. Zápletka ujde. Jako zařízení, které ji umožňuje, slouží obraceč času, se kterým jsme se my, fanoušci potterovského vesmíru, seznámili ve třetí knize. Pokud fanoušci HP nejste, nemá cenu hru číst nebo na ni chodit do divadla. Pochopení děje vyžaduje znalost minulých dílů. Mě to nevadilo, naopak, s chutí jsem si je jako přípravu všechny přečetl znovu.

Příběh je jako obvykle komplikovaný, plný nečekaných zvratů. Text hry je taky pořádně dlouhý – tištěná verze má 320 stran, inscenace má údajně dva díly. Dá se na ně jít během dvou dnů po sobě nebo dopoledne a odpoledne. O důvod víc, proč by si hra zasloužila novelizaci, ačkoliv myslím, že se dočkáme maximálně tak dvou filmů.

Jak Albus, tak Scorpius mi byli od začátku sympatičtí, poněvadž jsou to looseři a outsideři. Daleko větší, než byli jejich rodiče. Příjemně mě překvapil taky Draco. Ron mě naopak zklamal. J. K. R. z něj udělala páprdu s pivním mozolem a navíc podpantofláka, který se většinu času věnuje rodině. To si nezasloužil. Nikdo by si to nezasloužil. Harry je na mě příliš autoritativní. Pobertův plánek (The Marauder’s Map) použije způsobem, který by se jeho autorům určitě nezamlouval. Hermiona mi připadala zase moc formální.

Já vím, že se člověk mění, když stárne, že mu ubývá šťáva, ale tohle se mi zdálo trochu moc. Navíc, v kouzelném světě by to mohlo být jinak. Moc rád bych se taky dozvěděl, co dělá moje nejoblíbenější studentka z Bradavic Luna Lovegood (česky prý Lenka Láskorádová).

Další věc, která mi trochu vadila, bylo, jak ve hře pořád kdekdo prohlašuje, jak má ostatní rád, objímá je, a tak podobně. Možná to na divadle tolik nevyzní, ale přišlo mi, že se tak lidé moc nechovají. Nebylo mi jasné, kdo byl nakonec to prokleté dítě. Možnosti jsou podle mě aspoň tři. Všechno jsou to však jen detaily. Byl jsem moc rád, že jsem se mohl do potterovského univerza vrátit. A teď mě omluvte, chci si ještě jednou přečíst The Tales of Beedle the Bard.Komentáře 8

 1. Quanti napsal(a):

  Shodneme se, že román by býval byl lepší. Ale mě to tedy zklamalo o dost víc…

  Posláno 01 Zář 2016 v 21.15
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Příběh se ti nelíbil? Mně se zdál dobrý.

  Posláno 02 Zář 2016 v 8.56
 3. D. napsal(a):

  Tady někdo žere HP víc než já. Což není tak zvláštní, vzhledem k tomu, že se k již přečteným knihám málokdy vracím. Bajky barda Beedleho i HP a prokleté dítě zatím ušly mé aktivní čtenářské pozornosti – zato jsem loni v létě přelouskala The Casual Vacancy. Dobrý to bylo.

  Posláno 08 Zář 2016 v 15.26
 4. -rjh- napsal(a):

  [3] Já se vracím často. O Casual Vacancy jsem slyšel, že to není nic moc. Jsi první, kdo mi tvrdí, že se mu ta kniha líbila.

  Posláno 08 Zář 2016 v 19.56
 5. D. napsal(a):

  [4] Možná mám prostě blbej/divnej/nevětšinovej vkus… Četla jsem to anglicky, takže je taky možný, že mám v Aj pořád ještě úroveň pubertálního, nedospělého čtenáře.

  Posláno 28 Zář 2016 v 21.20
 6. -rjh- napsal(a):

  [5] Pubertální vkus s mi zdá lepší než vyspělý.

  Posláno 30 Zář 2016 v 19.14
 7. D. napsal(a):

  Narazila jsem na další recenzi. http://helix.blog.cz/1609/harry-potter-a-proklete-dite

  Posláno 07 Říj 2016 v 12.28
 8. -rjh- napsal(a):

  [7] Díky. Četl jsem jich taky víc. Snažil jsem se od hry moc neočekávat a přistupovat k ní s otevřenou myslí. Možná proto jsem nebyl zklamaný jako spousta dalších čtenářů.

  Posláno 07 Říj 2016 v 20.51

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.