Noční pták - Hodně zamotané blues

Hodně zamotané blues

Nejsem velký fanoušek detektivek. Občas si nějakou přečtu, ale nevyhledávám je. Jako malého kluka mě bavily příběhy Sherlocka Holemese. Psa baskervilského považuji dodnes za jednu ze svých nejoblíbenějších knih. Později mě chytl třeba Chandler. Dohromady toho ale bylo málo. Když jsem poprvé zaslechl, že jsou u nás v oblibě severské detektivky, nerozběhl jsem se okamžitě do knihovny. Vedle kriminálních příběhů mě totiž nepřitahuje ani sever a Skandinávie. Chci číst o místech, kde je teplo. Nedávno jsem se ale k jedné severské detektivce přece jen dostal.

Byla hned dvoudílná. První díl se jmenuje Lotosové blues, druhý Miovo blues. Napsala je Švédka Kristina Ohlssonová. Knihy vypravují příběh stockholmského advokáta Martina Bennera. Nejsou špatné. Miovo blues jsem četl asi do čtyř do rána. Nebylo to ale jen ze zvědavosti a napětí. Chtěl jsem mít Bennera a jeho patálie z krku.

Nechci moc prozrazovat. Připravte se však, že story, která začne šťouráním v uzavřeném případu několikanásobné vraždy, je hodně komplikovaná. Hraje v ní roli i náhoda, což se podle mě do detektivky nehodí. Zápletka se točí okolo několika rodin. Benner se stará o dceru svojí sestry. Adoptoval ji, když sestra zemřela. Pomáhá mu v tom krásná kolegyně Lucy.

Hlavního hrdinu jsem si neoblíbil. Je přesně, co já nejsem. Umí skvěle balit ženské, se kterými ale pak zachází jako s hadrem. Je úspěšný, vzdělaný, hezky se obléká, jezdí v drahém autě, a tak dál.

Styl se mi líbil. Je čistý – krátké věty, krátké odstavce, krátké kapitoly. Knihy se četly dobře a hlavně rychle. Myslím, že jsem oba díly dorazil během tří dnů. Místy mi trochu vadilo cpaní důležitých informací na začátek odstavce. Připadalo mi, že to zní jako zprávy v televizi.

Jedna věc mě zarazila. Všiml jsem si, že v knihách několik mužů při různých příležitostech brečí. Přemýšlel jsem, čím to je. Snad proto, že Ohlssonová je žena a ženy mají k pláči blíž než muži? Nebo je to nějaká kulturní odlišnost Skandinávců? Očekával bych, že budou naopak drsní a nepřístupní. Kdyby vyšel další díl, určitě si ho taky přečtu. Stát se to může, poněvadž v příběhu zbylo několik volných konců, na které se dá navázat.Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.