Noční pták - Měsíční mantra

Měsíční mantra

Je 14. Listopadu 2016. Je to den, kdy je měsíc v úplňku a zároveň se na své eliptické dráze maximálně přiblíží k Zemi. Bude vypadat velký, největší od ledna 1946. V ášramu se chystá měsíční meditace. Zavřu dveře chatky, kterou sdílím se spolubydlícím Nickem z Jižní Afriky. Všude kolem už postávají mí spolužáci, respektive většinou spíš spolužačky. Všichni máme na sobě bílé oblečení. V mém případě jsou to kalhoty do laboratoře a bílé triko. Kalhoty jsem koupil za tři stovky doma v Českých Budějovicích v lékárně. Triko je z H&M.

Holky nosí většinou šaty, dost často krajkové. Působí to na mě jako svatba až na to, že na svatbě by měla mít podle mých naštěstí omezených znalostí bílé šaty jen nevěsta.

„Je to jako v nemocnici,“ prohlásím.

„Psychiatrické,“ doplní spolužačka Nicola. Tuším, že je z Dublinu. Udělala si na hlavě dva malé drdoly, takže vypadá jako králík. Bílý králík.

Za několik minut dorazí guru. Chce, abychom přinesli ze šaly koberce a rozprostřeli je na terasu rozestavěné řady chatek. Pak se na koberce posadíme v řadě jeden vedle druhého. Vyjde na mě místo úplně na kraji. Podstatnou část oblohy mi zakrývá protější řada chatek.

„Vidíte Měsíc?“ zeptá se Řečník.

„Ne,“ odpovíme sborem.

„Nebojte se, on přijde,“ ujistí nás.

Jestli ze svého místa Měsíc vůbec uvidím, budu úplně poslední.

„Zavřete oči. Budete zpívat 108krát měsíční mantru,“ říká guru. „Až řeknu, tak je otevřete a budete se dívat na měsíc. Je to jako meditace Trāṭaka, kterou jsme už dělali. Lidská mysl se nedokáže soustředit na abstraktní pojem. Potřebuje objekt, na který se zaměří. Dnes to bude Měsíc.“

Snažím se usadit co nejpohodlněji, vím, že to bude potřeba, poněvadž budu muset vydržet bez hnutí dlouhou dobu. Proto děláme přes den jógové ásany. Abychom večer vydrželi klidně sedět při meditaci. Cítím se dobře. Ani po čtrnácti dnech intenzivní každodenní ásanové praxe mě nic nebolí. Stejně je mi ale jasné, že za dvacet minut si budu potřebovat přesednout. Jsem Evropan, ne Ind.

„Zavřete oči,“ řekne guru. „A opakujte po mně: Óm Čandrája namahá!“

Pokusím se mantru zopakovat, jak mi můj sluch nejlépe dovoluje. Zároveň poslouchám, jak si s ní poradili další mluvčí všemožných jazyků ze všech koutů světa.

„Hlasitěji!“ zvolá Řečník.

„Óm Čandrája namahá!“ A tak pořád dokola. Óm, zdravím tě, Měsíci. Mám nutkání pootevřít jedno oko a podívat se, jestli už není vidět aspoň malý kousek Luny, ale neudělám to. Místo toho zpívám mantru. Brzo ztrácím představu, kolikrát už jsem ji už zopakoval.

„Nahlas!“ zvolá Řečník.

„Óm Čandrája namahá!“ Začínám se cítit nepohodlně. Zkouším svůj pocit pozorovat, ale nepodlehnout mu.

„Rychleji!“ zvolá Řečník.

„Óm Čandrája namahá!“

„Otevřete oči!“

Měsíc dorazil. Majestátný, chladný, nažloutlý. Opravdu se mi zdá ve své kruhovosti větší, než jsem zvyklý. Vidím tmavé skvrny Mare Serenitas a Mare Imbrium. Společně s ostatními lávovými poli tvoří na tváři Luny obraz králíka. Dokonce si myslím, že vnímám i jednu světlejší oblast, což by mohl být kráter Copernicus. Možná si to jen namlouvám. Moc jsem četl Clarka. Až na cvrkot hmyzu a občasný lomoz projíždějícího vlaku je ticho. Soustředím se na Měsíc, nehýbu se a nemrkám. Kupodivu mi ani nezačínají slzet oči, čehož jsem se bál.

„Staňte se Měsícem!“ říká guru.

Kdykoli se do mého vědomí vloudí nějaká myšlenka, nechám ji odejít. Nesnažím se ji zastavit. Chci však, aby vědomí zůstalo prázdné. Začíná se mi zdát, že Měsíc na obloze poskakuje. Vím, že to způsobuje nedokonalost, s níž můj mozek interpretuje neustálé pohyby okohybných svalů.

Přestávám vnímat svoje tělo. Moje mysl je lehká a prázdná jako stéblo rákosu. Pak ale začnu cítit lýtkové a stehenní svaly. Nutně si potřebuji přesednout. Připadám si však hloupě. Ostatní pořád ještě pozorují Měsíc. Naštěstí se Mei-Ling z Honkongu vedle mě pohne, otevře láhev na vodu, a tím mě vysvobodí. Měsíční meditace pro mě skončila.

Pokračování příště…Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.