Noční pták - Zkoušky

Zkoušky

Učím svojí první hodinu jógy v životě. OK, ve skutečnosti je druhá, poněvadž už jsem si ji jednou vyzkoušel na dvou dobrovolnicích – Němce Ingrid a Angličance Jessice. Tohle je ale oficiální, s Veronicou, učitelkou aštangy z ášramu, která mě bude při učení pozorovat a pak mi řekne, co jsem udělal špatně. Hodně jsem plánoval. Vyrobil jsem si spreadsheet v Excelu, kde jsem ke každé ásaně napsal počet dechů, z něj spočítal odhadovanou dobu, kterou zabere. Laptop s plánem hodiny mám s sebou. Měli jsme povolený papír, takže s laptopem snad nebude problém. Schovám ho za sloup, aby nebyl moc na očích.

Mám sedm studentů, jsou to samozřejmě další budoucí učitelé. Tentokrát předzpívávám úvodní mantru já. Moje jógová sekvence má přibližně stejné pořadí ásan, jaké praktikuji doma. To vzniklo sloučením obvyklých hodin mých dvou učitelek v Praze. Pořadí tedy nezapomenu. Vynechal jsem jen věci, které mě samotnému nejdou, a nahradil je lehčími.

Oficiální hodina jde hůř než zkušební. Můj precizní dechový plán nevychází, ačkoliv jsem studentům zdůrazňoval, že musí všichni dýchat přesně dvanáctkrát za minutu. Nedá se nic dělat. Musím improvizovat a vynechat několik ásan, abych dodržel čas. Když jim řeknu, aby udělali Paščimóttánásanu (hluboký předklon vsedě), ozve se Kelly:

„Nemohl bys mi zatlačit na záda?“

Začnu panikařit, poněvadž si nemůžu vzpomenout, jak se to správně dělá, abych jí nezranil. Nakonec vyberu místo, které vypadá bezpečně.

„Tak vydechni,“ řeknu jí a lehce ji stlačím dolů.

Cítím, jak se pod mýma rukama skládá jako zavírací nůž. Kelly je neobvykle ohebná i na zdejší poměry.

„Jsi v pohodě?“ ujišťuji se.

„Jo.“

O den později sedím na koberci v šale a píšu zkouškovou písemku. Čekal jsem, že bude lehká, ale není. Minimálně je pracná. Má třicet otázek, přičemž pět je možno vynechat. Většina lidí to asi udělala s poslední otázkou – popište celý Pozdrav Slunci včetně nádechů a výdechů a jmen ásan v sanskrtu. Ásan je dvanáct. I když tuhle otázku přeskočím, popíšu pět papírů. Nakonec pečlivě očísluju stránky. Na list s otázkami napíšu seznam vynechaných a odnesu je Řečníkovi, který si to všechno secvakne sešívačkou.

Pokračování příště…Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.