Noční pták - Blondýna

Blondýna

Je po zkouškách. Naposled sedím s německou kamarádkou Ingrid ve Žluté. Mám hlad. Už několikrát jsme se snažili upoutat pozornost vrchního, ale nedaří se nám to. Tady v Goa to není nic zvláštního. Nikdo tu nespěchá, obzvlášť v hospodách na pláži. Mají dost svých problémů, jako jsou třeba půldenní výpadky proudu, nebo to že se vláda rozhodne ze dne na den zrušit dvě největší bankovky. Nechají vás sedět nad jedním džusem celé odpoledne. Je to skvělý přístup, pokud se tedy zrovna nepotřebujete najíst. Což je náš případ.

A nejsme sami. U vedlejšího nízkého stolku klečí starší paní s šedými vlasy a mladá blonďatá dívka. Obě mají na sobě barevné indické sukně a cinkají řetízky. Dívka má odhalená ramena. Stejně jako my se snaží upoutat pohled číšníka, kdykoli jde kolem. Usměju se na ně.

„Jste taky ignorovány?“ povídám.

„Ano,“ povídá blondýna.

„To je tady normální,“ povídám zas já.

„Já vím,“ povídá zas ona. „Odkud jste? Máte zvláštní přízvuk.“

„Z České republiky. A vy?“

„Z Íránu.“

„Takže jste muslimka?“ zeptám se.

„Jsem.“

„Nevypadáte na to,“ přiznám.

„Já vím,“ usměje se.

„A jak to, že jste tady?“

„Jen tak,“ prohlásí. „Je tu hezky.“

Konec.

Woodstock žije

Na svůj učitelský trénink jsem letěl do Indického státu Goa, konkrétně v jeho okresu Canacona. Goa leží na pobřeží Arabského moře. Je nejmenší z devětadvaceti indických republik. Její rozloha je 3702 čtverečních kilometrů, tady asi jako plocha našeho Zlínského kraje. V Goa žije asi 1,4 milionu obyvatel. HDP Goi je dvou a půl násobek celoindického průměru. Je nejbohatší ze všech indických států. Mohou za to přírodní zdroje, zejména nerosty. V Goa se těží železo, bauxit, mangan a další minerály. Bohatství svazové republiky souvisí i s její minulostí.

Donedávna byla Portugalskou kolonií. Evropané dobyli území dnešní Goi v roce 1510 (Okres Canacona se však ke Goi připojil až v osmnáctém století). Portugalská vláda trvala až do roku 1961, kdy Indie kolonii anektovala. Vedle nerostných surovin je hlavní devizou Goi turismus. Návštěvníci pochází jak z Indie, tak ze západu. V šedesátých letech byla Goa oblíbenou destinací Hippies. Je to pořád znát. Na Evropany a Američany hippiesáckého vzezření a mírové symboly narazíte v okolí místních pláží na každém kroku. Stejné je to s drogami.Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.