Noční pták - Zloděj času: Terry Pratchett v nejlepší kondici

Zloděj času: Terry Pratchett v nejlepší kondici

Už je to to zase. Otravní Auditoři Reality chtějí odstranit z mnohavesmíru všechno zábavné. Sehnali si na to geniálního hodináře Jeremiáše Tikala. Objednali si u něj dokonale přesné hodiny. Až je dostaví a spustí, půjdou tak přesně, že všechny ostatní hodiny budou rázem zbytečné. Čas se zastaví a nastane konec světa. Zeměplošský Smrť, který si – jak každý ví – pamatuje budoucnost, najednou zjistí, že žádná být nemá. Nemůže zasáhnout, protože musí shánět zbylé tři jezdce apokalypsy: Válku, Nákazu a Hladomor. Pověří však pátráním svoji vnučku, Zuzanu Stohelitskou.

Ta se toho času živí jako učitelka v nejšpinavějším a nejprohnilejším městě Plochy, proslulé Velké ústřici, Ankh-Morporku. Z dědečkova požadavku, jakož i svého rodinného dědictví, nemá velkou radost. Raději by byla obyčejnou dívkou. Nakonec se ale pustí do práce.

Zatím v tisících mil vzdáleném klášteře Mnichů historie, kteří dohlížejí na správné plynutí času, dostane slavný Metař s velkým M, Lu-Tze, nového mladého učedníka. Usměvavý stařík, známý především z Malých Bohů (třináctá kniha v sérii), si má poradit s neobvykle talentovaným Lobsangem Loudou.

Lobsang se projevuje, jakoby znal umění časových mnichů sám od sebe, aniž by ho studoval. Jak se dalo čekat, Lu-Tze s Lobsangem dostanou na starosti záležitost s Jeremiášovými hodinami. Musí ale napřed podniknout dalekou cestu do Ankh-Morporku. V knize se objeví spousta dalších postav, které známe z předchozích dílů.

Samozřejmě nechybí Krysí Smrť, ale dojde třeba i na havrana Jářku, o němž už nebylo pořádně dlouho slyšet. Svůj part sehraje i ta nechutná stará škatule Gyta Oggová. Bábi Zlopočasná bohužel v knize není. Nedá se ovšem vyloučit, že je tam její koště. Nečekaně sympatický je nakonec i jeden z auditorů v lidské, respektive ženské, podobě, Lady LeJeanová.

Kvalit nepřekonatelného tria Mort. Malí bohové a Soudné sestry podle mě Zloděj času nedosahuje. Pořád je to ale jedna z nejlepších Zeměploch, kterou jsem zatím četl. Trochu mě nudily jen popisy techniky mnichů historie na ovládání času. U několika slov v překladu jsem tušil anglický originál a říkal si, že by je bylo lepší převést do češtiny jinak. Obojí jsou ale drobnosti. Zloděj času stojí za přečtení.Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.