Noční pták - Takhle brzo jsem to nečekal

Takhle brzo jsem to nečekal

Nikdy jsem si nemyslel, že Vojtěch Varyš bude žít dlouho. Při jeho životním stylu si to asi myslel málokdo. Dlouho jsem věděl, že jednou budu psát jeho nekrolog. Nakonec mě ale zpráva, že je mrtvý, přece jen zaskočila. Zdá se mi to moc brzo. Jako první mě napadlo, že to je nějaký kanadský žertík. I když Vojtěchovi by se nepodobal. Na něco tokového byl Vojtěch moc originální. Seznámil jsem se s ním na serveru bluguje.cz, kde jsme měli oba blogy. Zpočátku jsme byli nepřátelé, ale později jsme se skamarádili. Moje nejlepší a neživější vzpomínka na Vojtěcha je večírek v Praze s dalšími bloggery.

Byl velkolepý. Později se na tom opakovaně shodli všichni účastníci. Diskutovali jsme o literatuře, bloudili jsme po ulicích a hledali bankomaty, hráli jsme na pozoun v jakési knajpě na Praze 1. Z té knajpy jsme pak ujeli taxíkem bez placení. Nedošlo nám ale, že na Praze 1 je to ale samá zatáčka a úzká ulička. Auto tam jede pomalu. Barman z té knajpy to věděl a pronásledoval nás. Bylo to dobrodružné. Sice náš taxík nechytil, ale několikrát to bylo o fous.

Byl to v době, kdy jsme většinou všichni ještě studovali — každý z nás něco jiného. Měli jsme ale rádi psaní. Časem jsme oba s Vojtěchem začali přispívat do různých novin nebo časopisů. Já psal o vědě, Vojtěch o divadlu a literatuře. Moc jsme se tenkrát nevídali. Jen občas jsem se účastnil koncertů Vojtěchovy divné kapely. Byla tak umělecká, že se nedala poslouchat. Jinak jsem si s ním hlavně hodně psal po jabberu. Zjistili jsme, že nás baví podobní autoři.

Shodli jsme se třeba na americké spisovatelce Flannery O’Connor. Oba dva jsme vždycky chtěli napsat něco uměleckého, nejlépe román, ale nikdy se k tomu nedostali. Asi před pěti lety mi Vojtěch dohodil kšeft v časopisu Týden. V době, kdy jsem nastoupil, byla atmosféra v redakci ještě poměrně dobrá, ale už se začínala zhoršovat. Vojtěch z Týdne po roce odešel. Já jsem zůstal. Vědeckého redaktora si nikdo nevšímá. Po čase se Vojtěch do Týdne zase vrátil.

Jenže v opilosti zavolal majiteli časopisu, autoritářskému Jaromírovi Soukupovi, takže dostal výpověď ještě ve zkušební době. I když jsme nepracovali ve stejné redakci, pořád jsme si psali na jabberu a občas se scházeli. V prosinci jsem z Vojtěcha pravidelně tahal tipy na knihy, které bych mohl nakoupit jako vánoční dárky. Zatímco já jsem vydržel v Týdnu navzdory zhoršujícím se podmínkám čtyři roky, Vojtěch za tu dobu vystřídal několik různých redakcí.

Nedávno, když už jsem v Týdnu nepracoval, se mi Vojtěch ozval, že zase dal někde výpověď, tentokrát v MF Dnes. Říkal, že už ho to tam nebavilo, a že se konečně pustil do toho románu. Měl naplánováno, že ho napíše za tři měsíce. Záviděl jsem mu, poněvadž já jsem zrovna na psaní románu neměl čas.

Od té doby jsem Vojtěcha na jabberu mockrát nepotkal. Pořád jsem byl ale zvědavý, jestli něco napíše. Už jsem si představoval, jak s ním jeho knihu napsanou na volných papírech procházím a říkám, co se mi kde nezdálo. Dnes jsem se dozvěděl, že Vojtěch umřel.

Je toho spousta, co jsem s ním ještě nestihl prodiskutovat. Měl jsem v plánu se někdy přidat k jeho spanilé jízdě jídelním vozem do Berlína. Už na to nedojde. Vojtěch rád říkal, že se mu líbí mluvit s lidmi, které je zvyklý číst. Tvrdil, že je zajímavé pozorovat, jak člověk používá v řeči stejné formulace jako při psaní. Budu to teď dělat naopak. Občas si najdu nějaký Vojtěchův starý článek a budu při čtení vzpomínat, jak mluvil.Komentáře 5

 1. Quanti napsal(a):

  Je to škoda :( proč originální, přínosní lidi páchají sebevraždy, zatímto trosky, hlupáky a hajzly to ani nenapadne…?

  Posláno 16 Led 2018 v 16.22
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Vojta taky občas působil jako troska. On by byl určitě první, kdo by to přiznal.

  Posláno 17 Led 2018 v 15.10
 3. ex-mČ napsal(a):

  Díky za připomenutí – Vojtěcha, jeho blogu i toho večírku (aspoň doufám, že jsem tam byl taky, i když detaily si moc nevybavuju a ty, co jo, trochu jinak).

  Posláno 21 Led 2018 v 3.17
 4. -rjh- napsal(a):

  [3] To je důkaz, že to byl dobrý večírek.

  Posláno 21 Led 2018 v 10.58
 5. R. napsal(a):

  Blog si pamatuju, zvlášť text o hvězdách a žábách na prameni v bohemistice. Chápu, že ve čtenářích postrádajících tuhle blogovou průpravu, vzbuzovaly Vojtěchovy texty pohoršení, mě většinou dost bavily.

  Posláno 11 Úno 2018 v 16.40

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.