Noční pták - Zemanátor, javaSriptová hříčka

Zemanátor, javaSriptová hříčka

V předminulém příspěvku jsem slíbil, že sem přidám několik svých dalších výtvorů v javaScriptu. Proti mému dosud nejlepšímu dílu, Tetrisu, jsou to vesměs hlouposti. Většinu z nich jsem napsal jako úkoly na freeCodeCampu. Dnešní kousek k ale k úkolům z FCC nepatří. Vyrobil jsem ho v loni na podzim a pořídil jsem mu vlastní doménu, tydensprezidentem.cz. Je to implementace slavného chatovacího robota ELIZA, kterého vymyslel v šedesátých letech Joseph Weizenbaum. Robot předstíral konverzaci. I když nerozuměl zprávám od uživatele, působil mnohdy důvěryhodně.

Vyhledával ve vstupech klíčová slova, která pak používal k formulování důvěryhodných reakcí. Dejme tomu, že jste ELIZe napsali „Myslím, že za oknem letí samice hrabáče.“ ELIZa našla ve vaší zprávě výraz „myslím si“ a vytvořila větu „Proč si myslíte, že za oknem letí samice hrabáče?“ Když uživatel nepoužil slovo ze seznamu, odpověděla nějakou všeobecnou frází jako „To je zajímavé, pokračujte prosím.“

V angličtině (např. zde) to působí lépe než v češtině, poněvadž anglická gramatika je méně zrádná než česká. V češtině vypadá transformovaná věta často nepřirozeně. Dá se to obejít, ale člověk se k tomu potřebuje vyznat v té gramatice, což není můj případ. Pěkná česká ELIZA je tady. Najdete tam i popis, jak byla vytvořena.

Nejznámější verze ELIZy předstírala, že je rogersovský psychoterapeut. Vznikly ale i další mutace. Třeba verze jménem PARRY simulovala paranoidního psychiatrického pacienta. Já jsem zkusil udělat ELIZu, která předstírá, že je Miloš Zeman. Když jsem hledal, jak ji naprogramovat, zjistil jsem, že je to tak jednoduché, že nemá smysl se namáhat. Použil jsem prefabrikovaný kód ze stránky Javascript Chatbot Workshop v kombinaci s citáty MZ, které jsem našel různě na webu. Jak to dopadlo, posuďte sami.Komentáře 8

 1. mravenec napsal(a):

  hezke! Docela jsem se pobavil. Ale po ctvrtem prispevku uz to zacalo pripominat televizni debatu, tak jsem to musel vypnout
  :)

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.12
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Dík.

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.15
 3. mravenec napsal(a):

  mimochodem, zcela off topic: Poradas nekdy meetingy se svymi fanousky? Ja budu v utery po dlouhych letech opet v Praze; chci se videt se starymi znamymi. S Tebou jsem se jeste nikdy nesetkal, ale jako bloggeri jsme taky stari znami :)

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.33
 4. -rjh- napsal(a):

  [3] Já jsem teď už přes rok v Budějovicích. Odkud se vracíš?

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.36
 5. mravenec napsal(a):

  aha, takze ty uz jsi taky Prahu vzdal? Ja ziju v Nemecku, do Prahy jezdim jen vyjimecne na navstevy …

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.38
 6. -rjh- napsal(a):

  [4] Byl jsem v Praze, poněvadž jsem tam pracoval. Teď jsem zase freelance. Nepotřebuju chodit do kanceláře, takže jsem se vrátil do Budějovic. Třeba se to ale zase změní.

  Posláno 31 Bře 2018 v 9.49
 7. mravenec napsal(a):

  Mravenec je tvor kancelarsky, jak je obecne znamo :) Asi bych o tom mel zase neco napsat. A tobe drzim palce – na volne noze! Treba se preci jen nekdy potkame i jinde nez na bloggu.

  Posláno 31 Bře 2018 v 11.11
 8. -rjh- napsal(a):

  [7] Určitě.

  Posláno 31 Bře 2018 v 11.31

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.