Noční pták - Sem s tím horizontem!

Sem s tím horizontem!

Včera odpoledne jsem složil českou kapitánskou zkoušku C. Rozhodl jsem se nepokračovat v britském systému RYA, o němž jsem psal posledně. Měl jsem k tomu čtyři důvody. Za prvé: český průkaz vyjde levněji. Za druhé: je oficiálnější. Za třetí: mohu s ním plout na lodi pod českou vlajkou. A za čtvrté: kdybych pokračoval v britském systému, měl bych asi znovu stejného instruktora jako minule. Nic proti němu, je to skvělý chlap. Mně ale nesedí, poněvadž je emotivní. Chová se jako klasický Ital. Já jsem spíš flegmatik a emotivní lidé mě znervózňují. Takže jsem si upluté míle z britského kurzu zapsal do české jachtařské knížky a přihlásil se na český kurz.

Byl to dobrý nápad. Zatímco při britské plavbě jsem měl s ovládáním lodě potíže, během české mi to šlo. Co víc, ostatní účastníci kurzu vesměs neměli zájem o klasickou navigaci pomocí majáků a kompasu, takže jsem mohl většinu přeplaveb plánovat já, včetně dvou nočních. Zjistil jsem, že role navigátora je někdy nevděčná. Stávalo se totiž, že jsem naplánoval nějaký kurz, jenže posádka jela s lodí jinam, takže jsem musel všechno změnit.

Jinak mě ale navigace baví. I když jsem už udělal zkoušky, uvažuji, že si objednám sbírku navigačních příkladů, a budu si je řešit jen tak. Počítání navigačního příkladu během zkoušky bylo legrační. Každý zájemce dostal svoji mapu s jiným příkladem. Paní z ministerstva dopravy, která přišla jako dozor, nás obcházela a dívala se, jak rýsujeme. „Už plujete?“ ptala se. „Ne? Teprve zaměřujete?“ Z navigace a COLREGů pak zkoušel bývalý kapitán Československé námořní plavby. Bylo zajímavé se s ním setkat.

Chtěl bych se ale ještě vrátit k praktickému kurzu. Ačkoliv jsme měli o dost pomalejší loď (Bavaria 36), upluli jsme 211 námořních mil. Minule to bylo 191, takže už mám za sebou 402 mil. Můžu teď dělat kapitána na lodi do šestnácti metrů, vzdálenosti dvacet mil od pobřeží a síly větru šest Beaufortovy stupnice. Šestka je necelých čtrnáct metrů za sekundu, ale zrovna tohle omezení se nedá v praxi moc vynutit. K dalšímu stupni, B, do vzdálenosti 200 mil od pobřeží, musím uplout 1000 mil jako kapitán a 1500 jako posádka mimo pobřežní pásmo.

Jsem zvědavý, jestli to někdy splním. Láká mě jet někam, kde není vidět pevnina. Během poslední plavby jsem měl možnost kormidlovat na vnější straně Dugi Otoku. Přibližně půl hodiny jsem mířil na volné moře. Obzor byl úplně prázdný. Bylo to skvělý pocit, ačkoliv Itálie na druhé straně jaderského moře byla na doplivnutí necelých šedesát námořních mil.

Dvakrát jsme zažili špatné počasí. Jedno dopoledne foukalo přes čtyřicet uzlů, takže jsme museli zůstat v přístavu. Poslední den nás zastihl déšť a bouřky. Zase jsem měl možnost kormidlovat, poněvadž se většina lidí schovala do kajuty. Neměl jsem pořádnou bundu, takže jsem byl úplně zmrzlý, ale to mi nevadilo.

V dešti jsem taky u kormidla zažil strašidelnou příhodu. Najednou se přede mnou vynořila loď, o které jsem neměl ani ponětí. Naštěstí nebyla v kolizním kurzu, i když projela blízko od nás. Kromě snížené viditelnosti jsem za to mohl i já, poněvadž jsem se zrovna pokoušel natáhnout si harness. Celkově beru plavbu jako úspěch, i když se ještě potřebuji ve spoustě věcí zlepšit. Nejdůležitější jsou přístavní manévry. Ty ale nejdou nikomu.Komentáře 6

 1. Mravenec napsal(a):

  Plavbu na mori bych chtel nekdy zkusit. Ale jsem suchozemec, z vody jsem mel vzdycky strach.

  Posláno 01 Čvc 2018 v 10.10
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Určitě budu časem shánět posádku.

  Posláno 08 Čvc 2018 v 16.22
 3. Mravenec napsal(a):

  Tak to bych se mozna prihlasil :)

  Posláno 17 Čvc 2018 v 15.16
 4. -rjh- napsal(a):

  [4] Budu s tím počítat. Blbý je, že jsem neudělal zkoušku na rádio a opakovat ji můžu až na podzim. Takže zatím nikam nejedu.

  Posláno 06 Srp 2018 v 12.10
 5. Dejzi napsal(a):

  Z článku je poznat, že tě to (na lodích) baví.

  Kdyby ti chyběl někdo do posádky, můžeš se ozvat.

  Posláno 09 Pro 2019 v 23.31
 6. -rjh- napsal(a):

  [1] Budu si to pamatovat.

  Posláno 09 Led 2020 v 17.00

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.