Noční pták - Seychely v časech Woodstocku

Seychely v časech Woodstocku

Jako dítě jsem jezdil o prázdninách k pratetě do Prahy. Půjčoval jsem si knížky z její knihovny. Některé jsem měl moc rád. Když prateta umřela, připadly pražským příbuzným, které moc neznám. Jedna z těchhle knížek byla Ostrovy lidé a strašidla od Erica Herneho. Nedávno jsem se pokoušel o tom chlapíkovi něco vygooglit, ale neuspěl jsem. Asi napsal jen tuhle knihu a pak upadl v zapomnění. Našel jsem anglický originál, Haunted Islands (1970). Nedal se ovšem koupit ve vydání pro Kindle. K sehnání bylo jen antikvariátní papírové.

Kdoví, jestli nevyšlo všeho všudy jedno. Chvíli jsem uvažoval, že si originál objednám, ale pak mě napadlo najít na internetu český překlad. Měl jsem štěstí. Za sto šedesát korun (padesát korun kniha, sto deset poštovné) byl můj. Ostrovy, lidé a strašidla jsou cestopis. Autor v něm vypráví, jak se ještě s jedním kamarádem a se psem vydal na okružní plavbu po Seychelách. Výlet podnikli na konci šedesátých let. Pluli na Herneho plachetnici jménem Uhura, což prý Svahilsky znamená svoboda. O lodi toho v knize moc není.

Berne píše, že se schválně snažil vyhnout jachtařským detailům, poněvadž by mohly spoustu lidí nudit. Myslím, že je to jediná chyba celé knihy. Jinak je skvělá. Herne popisuje hlavně všelijaké svérázné postavičky, které se daly na ostrovech potkat. Nejlepší je starý námořník, jemuž říká Davy Jones (srovnej Davy Jones’ Locker). Davy Jones Uhuru navštěvuje a vypráví zajímavé příhody. Nejlepší je ta s Finem na palubě. Finové přináší děsnou smůlu.

Když jsem tu příhodu po dlouhé době znovu četl, vzpomněl jsem si na svoji pratetu, která ji měla moc ráda. Ještě zajímavější je defraudant z jednoho ostrova, který na Seychely prchl před manželkou. Vedle živých lidí se toho dozvíte spoustu i o těch neživých. Ne Seychelách byly totiž za Herneho časů rozšířené všelijaké pověry a duchařské historky. Samozřejmě pěkně bizardní. Zajímalo by mě, jak to na Seychelách vypadá dnes. Představuji si je jako milionářské souostroví, kde si běžný smrtelník nekoupí ani vodu.

Časy hodných dívek, které znaveným jachtařům na lodích za pár rupií vařily a uklízely, případně i něco víc, jsou už asi pryč. Čekal bych spíš luxusní resorty a kasina. Na druhou stranu, když jsem se zkusmo podíval, kolik stojí charter lodi na Seychelách, bylo to levnější než v Chorvatsku. S letenkou by takový výlet samozřejmě pořád vyšel draho. Třeba k němu někdy v budoucnu odhodlám. Bylo by pěkné zkusit Herneho cesty zopakovat. Z knihy se však často nedá poznat, který konkrétní ostrov Herne navštívil.Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.