Noční pták - Burešátor: rozšíření pro váš prohlížeč

Burešátor: rozšíření pro váš prohlížeč

Je to už dávno, co jsem měl v Chromu rozšíření, které dělalo jen jednu věc: nahrazovalo slovo Zeman slovem Kokot. Jmenovalo se ZemanBlock, a pokud používáte Chrome, můžete ho taky zkusit. Pro Firefox, který zrovna teď používám i já, bohužel neexistuje. Podle mé zkušenosti je rozšíření vtipnější, než vypadá. Mnohokrát jsem na něj zapomněl a pak jsem se divil titulkům typu „Kokot odmítl podepsat rezignaci vlády.“ Rozhodl jsem se, že vyrobím něco podobného. Beztak jsem se chtěl dozvědět, jak se rozšíření dělají.

Moje první plužina se jmenuje Burešátor. Nahrazuje sousloví „Andrej Babiš“ řetězcem „agent StB Bureš,“ sousloví „Andreje Babiše“ řetězcem „agenta StB Bureše,“ a tak dál. Když nepozná dvouslovný výraz, nahradí jen řetězec „Babiš“ řetězcem „Bureš.“ Udělal jsem verze pro Firefox i Chrome. Je to spíš experiment. Ze všeho nejvíc jsem chtěl zkusit vyrobit nějaké to rozšíření. Bylo mi jedno, co bude dělat. Babišátor funguje, i když s ním ještě nejsem spokojený.

Napoprvé jsem se ho pokusil naprogramovat hrubou silou. Vypsal jsem si všechna sousloví, která jsem chtěl změnit, nechal je javaScriptem vyhledat ve stránce a přepsat. Čeština má sedm pádů. Dva se v případě AB opakují. Genitiv (koho? čeho?) Andreje Babiše je stejný jako akuzativ. Dativ (komu? čemu?) je stejný jako lokál (o kom? o čem?) Andreji Babišovi.

Bylo ale potřeba udělat zvláštní verze s velkým a malým písmenem na začátku. V mojí první primitivní verzi rozšíření javaScript nerozeznával text od HTML tagů nebo skriptů, takže toho k prohledání bylo opravdu hodně. Plužina šla pomalu. Přemýšlel jsem, jak jí napsat jinak. Ukázalo se, že je to obtížný problém.

Aspoň pro mě. Nakonec jsem si znovu našel ZemanBlock, který jsem zmiňoval na začátku, a upravil ho. Nechtěl jsem se vzdát skloňování, takže jsem svoji upravenou funkci ze ZemanBlocku zavolal ještě uvnitř další funkce. Rychlost se zvedla, i když to není žádná sláva. Chrome nemá problém, Firefox si ale na některých stránkách stěžuje, že ho Burešátor zpomaluje. Pokud se pamatuji, původní ZemanBlock taky prohlížeč trochu zpomaloval. Budu dál uvažovat, jak Burešátor zrychlit. Zatím ho můžete vyzkoušet, jak je.Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.