Noční pták - První plavba Racundry

První plavba Racundry

Už jsem tu zmínil, že jsem fanoušek Arthura Ransoma. K jeho fiktivnímu jezeru se asi budu vracet až do smrti. Hrdinové jeho dětských knih mi připadají jako staří přátelé. Ransome vedle nich ale napsal i ledacos dalšího. Nedávno jsem dočetl jeho úplně první knihu o lodích. Jmenuje se Racundra’s First Cruise (První plavba Racundry). Popisuje šestitýdenní výlet, který v roce 1922 podnikl na své zbrusu nové plachetnici Racundra. Měl s sebou dvoučlennou posádku. Její první člen byla Ransomova přítelkyně a budoucí druhá žena Evgenia. V knize ji nejmenoval. Říkal jí jen „The Cook.“ Feministky asi tenkrát ještě neměly takový vliv jako dnes.

Druhý člen posádky se jmenoval Carl Sehmel. Byl to vysloužilý obchodní kapitán, který se staral o marinu jachtklubu v Rize. Bydlel v chatrči postavené na voru. Stejně jako Evgenii ho Ransome nejmenuje. Používá přezdívku „Ancient Mariner,“ nebo častěji jen „Ancient.“ Byla to narážka na báseň od Samuela Coleridge. Ransome ji ostatně cituje i v knihách o Vlaštovkách a Amazonkách. Kapitán Sehmel byl také vzor pro postavu Petra Kachny. Sloužil na čajovém klipru Thermopylae, který závodil s Cutty Sarkem. Sehmel mu prý říkal poruštěně „Kutuzak.“

Ransome začal psát První plavbu Racundry už na lodi. Během šestitýdenního výletu sepsal třicet tisíc slov. Na břehu to pak celé doplnil na šedesát tisíc, aby se text dal dobře svázat. Trasa Racundry vedla z Rigy skrz průliv Suur. Z jeho ústí se Racundra vydala kolem Estonského pobřeží do Tallinnu. Z Tallinnu pak přeplula Finský záliv do Helsinek. Odtud se vrátila znovu stejnou cestou do Rigy. Některá zeměpisná jména v knize jsou jiná než dnes. Třeba Tallinnu se v roce 1922 říkalo Reval.

Jestli nemáte rádi lodě, Racundra’s First Cruise se vám nebude líbit. Je totiž plná všelijakých jachtařských detailů. Ransome si uvědomoval, že může laiky odradit. Přesto podrobnosti v textu nechal. Pokud totiž lodě rádi máte, První plavba Racundry se vám líbit bude. Je to i můj případ. Navzdory úzkému zaměření (Nebo právě kvůli němu?) to prý byla Ransomova první úspěšná kniha. Vlastní plavba nebyla úplně snadná.

Kvůli průtahům se stavbou Racundry se budoucí autor knih o Vlaštovkách a Amazonkách a jeho posádka vydali na moře pozdě na podzim. Zažili proto špatné počasí. Racundra nebyla úplně hotová a ledacos na ní museli dodělávat cestou. Na začátku výletu měli potíže s navigací. Zbrusu nový kompas Racundry vykazoval velkou deviaci. Nevěděli ale jakou, poněvadž k němu neměli deviační tabulku. Později si ji nechali vyrobit a kompas seřídit.

Ransome celou proceduru zevrubně popisuje. Přidal do knihy i podrobný popis samotné Racundry. Byl to devítimetrový keč, postavený tak, aby se na něm pohodlně bydlelo a pracovalo. Nejvíc mě zaujalo, že Racundra měla vysunovací ploutev a ne pevný kýl s balastem. Myslel jsem, že se taková loď na moře nehodí. Pozdější autor Vlaštovek a Amazonek se v Racundra’s First Cruise soustředí hlavně na samotnou plavbu.

Popisuje však i zajímavá místa na břehu a jejich obyvatele. Bavil mě chlápek, který celý život sám stavěl velkou loď, už obrostlou mechem. Možná ještě lepší bylo setkání s parníkem, který před mnoha lety uvízl na mělčině. Kapitán a posádka čekali v rezivějící lodi, až se zvedne voda. Pro spoustu lidí by to byl job snů. Racundra a její posádka narazili i na pozůstatky velké války. Byl to třeba vrak ruské bitevní lodě z bojů v průlivu Suur. Jinak se však Ransome snaží vyhýbat čemukoliv politickému.

Když narazí na noviny, zkazí mu to den. Nevím, jak moc znáte Ransomův životní příběh. Pracoval jako zahraniční zpravodaj v Rusku. Psal o Bolševické revoluci a znal se s předními Bolševiky, včetně Lenina. Tomu byl dokonce na pohřbu. Jeho přítelkyně Evgenia byla bývalá Trockého sekretářka.

V minulosti se hodně spekulovalo, že Ransome k bolševikům taky patřil. V roce 2009 se ale definitivně potvrdilo, že pracoval pro MI6. V roce 1920 pomohl se sovětskými komunisty vyjednat nezávislost Estonska. Udrželo si ji ovšem jen krátce. V roce 1940 ho rudá říše zla pohltila. Víc byste se dočetli v článku, který jsem o Ransomovi napsal před časem do 100+1.

Mám ho na disku, když píšu tohle. Raději ho sem ale nechci věšet. Každopádně Racundra’s First Cruise je zajímavá knížka. Zasloužila by přeložit do češtiny. Četl jsem vydání pro Kindle od Arthur Ransome Society. Je doplněné o informace o lodích, které autor Vlaštovek a Amazonek vlastnil před Racundrou, a cestách, které na nich podnikl. Zaujalo mě, že se naučil plachtit až v dospělosti. Bylo to – jak jinak – na Coniston Water. Je to jezero, které se společně s větším Windermere stalo vzorem pro jezero z knih.Komentáře 2

  1. Mravenec napsal(a):

    Dik za tip. Ja znam od nej vlastne jen Vlastovky a Amazonky. Dalsi knizku o plachteni od nej si rad prectu.

    Posláno 17 Pro 2018 v 20.27
  2. -rjh- napsal(a):

    [1] Není zač. Jak píšu, je to fakt hodně pro jachtaře.

    Posláno 17 Pro 2018 v 22.39

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.