Noční pták - Na lodích Jeho Veličenstva

Na lodích Jeho Veličenstva

Začal jsem číst sérii Aubrey–Maturin. Pokud jste o ní neslyšeli, je to cyklus historických románů z prostředí britského královského námořnictva v době napoleonských válek. Je to dvacet knih plus jedna nedokončená. Spíš než abych se rozepisoval o všech, napíšu do čtenářského deníku raději o svých dosavadních dojmech z celé série. Všechny knihy popisují dobrodružství profesionálního námořního důstojníka, jménem Jack Aubrey, a jeho přítele, přírodozpytce Stephena Maturina. Aubrey pokaždé dostane velení nějaké lodě a Maturin s ním jede jako lodní ranhojič. Autor se jmenoval Patrick O’Brian (žil v letech 1914 až 2000).

V úvodu jedné z knih píše, že romány jsou spíš pastiše. Asi to bude pravda, zvlášť co se týká popisu různých bitev, blokád a tak podobně. Zdá se, že hodně čerpal z životopisů slavných anglických kapitánů z napoleonských časů, jako byli Thomas Cochrane nebo William Hoste. Vůbec to ale nevadí. Děj se ale zdaleka netýká zdaleka jen válčení. Navzdory prostředí v knihách vystupuje hromada ženských postav. Řeší se i problematika, která zaujme ženské čtenářky. Jedna z hrdinek, Diana Villiers, se chováním ze začátku trochu podobá Nefernefernefer z Egypťana Sinuheta.

Dokonce jsem četl, že O’Brianovo psaní kdekdo přirovnává k Jane Austenové. Sám to nemohu potvrdit ani vyvrátit, neboť mě Austenová minula. Pochopil jsem, že hlavním tématem jejích knih je manželství, což mě nikdy nezajímalo, ba naopak, spíše odrazovalo. Cyklus Aubrey–Maturin u nás není moc populární, ačkoliv v roce 2003 podle ní australský režisér Peter Weir natočil film. Jmenuje se Master & Commander: Odvrácená strana světa a na ČSFD má 81 procent. Chci se na něj podívat, až dočtu všechny knihy.

Většina děje se odehrává na velkých ráhnových plachetnicích. V knihách obvykle vystupují skutečné lodě. Poněvadž jsem o téhle tematice vždycky hodně četl, spoustu si jich pamatuji. Vůbec nejdůležitější loď v knihách je šestatřicetidělová fregata HMS Surprise, která opravdu existovala. Zatím nejlepší se mi zdála třetí kniha v sérii, která se jmenuje podle ní. Momentálně jsem na začátku desátého dílu.

V cyklu je toho samozřejmě spousta o plachtění, takže je plný námořnické terminologie. Jelikož jsem na lodi s ráhnovým oplachtěním sám nikdy nejel, našel jsem si k tomu na webu speciální výkladový slovník. Během čtení jsem ho ale nakonec používal minimálně, soustředil jsem se spíš na hlavní dějovou linii. Už teď beztak vím, že se k dobrodružstvím Jack Aubreyho a Stephena Maturina ještě mnohokrát vrátím, takže budu mít spoustu času.

Zatím mě nejvíc zaujalo, že na velké ráhnové plachetnici je zřejmě snazší udělat halzu než obyčejný obrat proti větru. Na lodích s podélným oplachtěním, na nichž jezdím od dětství, je to naopak. Je až divné, že se mi – coby člověku, který má rád lodě – tahle skvělá série dlouho vyhýbala. Věděl jsem o ní už delší dobu. Pletl jsem si ji ale s knihami C. S. Forestera, ze stejné doby a prostředí (hlavní hrdina se jmenuje Horatio Hornblower). Jednou jsem je zakoušel číst, ale nezaujaly mě. Možná proto, že jsou víc o válčení.Komentáře 2

 1. Dejzi napsal(a):

  Film Master & Commander je super. Resp. se mi hodně líbil, když jsem ho před lety viděla poprvé (a zatím naposled). Dokonce jsem si tehdy stáhla soundtrack.

  Rozhodně bych neřekla, že hlavním tématem knih Jane Austenové (napsala jich v podstatě „jen“ 6)je manželství… když už, tak námluvy.

  Ale vtipný je, že o knižní sérii Aubrey–Maturin jsem poprvé slyšela na konci filmu Jane Austen Book Club :D (je to i kniha)

  Posláno 29 Lis 2020 v 22.05
 2. -rjh- napsal(a):

  [1] Námluvy můžou vést k manželství :-) Ale jo, nečetl jsem to. Dělal jsem teď delší článek na stejné téma do Yachtu a myslím, že jsem tam napsal „jak dosáhnout sňatku.“ Tož snad to bude OK.

  Posláno 30 Lis 2020 v 18.22

Napiš komentář

Email nebude zveřejněn ani jinak zneužit. Číslo v hranatých závorkách vytvoří odkaz na daný komentář. Můžete použít HTML značky <a>, <abbr>, <acronym>, <b>, <blockquote>, <code>, <em>, <i>, <strike> a <strong>. Povinná pole jsou označena*.